W organizmach szczurów wyhodowano ludzkie komórki mózgowe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcom udało się wyhodować organoidy ludzkiego mózgu wewnątrz mózgów szczurów laboratoryjnych. Badania zostaną zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Society for Neuroscience w ten weekend w Waszyngtonie.

 

Organoidy to małe skupiska komórek, które są zminiaturyzowanymi wersjami większych narządów. Poprzednie badania wykazały, że można wykorzystać komórki macierzyste, aby wyhodować organy.

 

W ramach ostatnich badań naukowcy wprowadzili organoidy do mózgu szczurów i połączyli je z naczyniami krwionośnymi. Badacze odkryli, że niektóre organoidy rzeczywiście fizycznie łączyły się z tymi mózgami. Organoidy przetrwały w obcym organizmie dość długi czas, aż do dwóch miesięcy w jednym przypadku i były w stanie nie tylko transportować krew, ale także impulsy nerwowe.

„Wkraczamy tutaj na zupełnie nowe tereny” – powiedział w wywiadzie Christof Koch, prezes Allen Institute for Brain Science w Seattle. – „Nauka postępuje tak szybko, że etyka nie może nadążyć.”

Mikroskopijne organy nie zachowują się jak prawdziwy mózg, ale pokazują, że funkcjonalna ludzka tkanka może rozwinąć się w organizmie gryzonia. To, że mogą one również łączyć się z naczyniami krwionośnymi pokazuje, iż na dodatek można zasilić je krwią.

 

Są oczywiście konsekwencje etyczne. Organoidy nie mogą rosnąć do rozmiarów ludzkich mózgów, lecz rodzą pytania dotyczące uprawy ludzkich organów w obcym organizmie. Ten obszar etyki jest badany dopiero teraz. Nie wiemy co takie modyfikacje mogą zrobić z inteligencją, świadomością, a nawet tożsamością gatunkową szczura.

„To także szansa dla nauki, by spojrzeć w mętną głębię świadomości.” – zauważa czasopismo „Discover”. – „ Hybryda szczura i człowieka z pewnością zaciera granicę pomiędzy świadomością ludzi i zwierząt, przybliżając nas do nowych odkryć w tym obszarze.”

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj