W Pakistanie odnotowano niezwykle rzadki przypadek medyczny. Młoda kobieta miała ślepo zakończoną pochwę

Kategorie: 

Źródło: Springer, pixabay.com

20-letnia kobieta z Pakistanu zgłosiła się do lekarza z nietypowym problemem – nie była w stanie współżyć ze swoim mężem. Okazało się, że drogi rodne kobiety są zablokowane, co doprowadziło niemal do rozpadu małżeństwa.

Kobieta oświadczyła lekarzom, że od 3 lat cierpi na bóle w dole brzucha oraz, że jeszcze nigdy nie miesiączkowała. Początkowo uważano, że problemem może być opóźnione dojrzewanie płciowe, jednak organy kobiety było w pełni rozwinięte.

 

USG wykazało prawidłową wielkość macicy oraz jajników, a wyniki badań hormonalnych były w normie. Badanie ginekologiczne wykazało jednak, że kobieta ta miała ślepo zakończoną pochwę o długości zaledwie 2 centymetrów.

 

Innymi słowy, jej kanał rodny miał ślepe zakończenie i nie łączył się z jej wewnętrznymi narządami płciowymi. U kobiety zdiagnozowano również poprzeczną przegrodę pochwy, w której pozioma ściana tkanki utworzonej podczas rozwoju embriologicznego zasadniczo blokuje pochwę.

 

Kobiety cierpiące na tę przypadłość mogą odczuwać ból brzucha w trakcie krwawień menstruacyjnych oraz doświadczać pozornego braku miesiączki. Schorzenie pozostaje często niezauważone aż do początku okresu dojrzewania lub do czasu rozpoczęcia współżycia.

 

Lekarze przeprowadzili operację, aby udrożnić pochwę kobiety, odcinając tkankę blokującą przejście. Następnie w pochwie umieszczono specjalną formę, która miała w odpowiedni sposób rozciągnąć tkanki.

 

Trzy miesiące po operacji kobieta mogła współżyć bez dyskomfortu. Zaszła w ciążę siedem miesięcy później, rodząc chłopca przez cesarskie cięcie.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj