W popularnych szamponach dla dzieci wykryto rakotwórczy formaldehyd

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Produkty dla dzieci często określa się jako bezpieczne i delikatne. Niestety ostatnie badania zlecone przez Campaign for Safe Cosmetics wykazało, że często są one zanieczyszczone rakotwórczymi i alergizującymi chemikaliami, w tym formaldehydem. 

Jeśli szukacie formaldehydu w składzie szamponu, to ukrywa się on pod nazwą "DMDM hydantoina" oraz "1,4-dioksan" (który zawarty jest w "aromatach"). Te szkodliwe związki chemiczne wykryto w wielu produktach, między innymi w popularnym szamponie "Johnson’s Baby Shampoo" i płynie do kąpieli "Sesame Street Bubble Bath".

 

Odkrycie to wywołało bardzo ożywioną debatę na temat bezpieczeństwa produktów do pielęgnacji ciała. Sam pomysł sprzedaży kosmetyków do pielęgnacji ciała dla dzieci, które zawierają rakotwórcze czynniki, jest dość mocno kontrowersyjny i przerażający. Formaldehyd i produkty uwalniające formaldehyd mogą wywoływać reakcje alergiczne i być bezpośrednim sprawcą kontaktowego zapalenia skóry u dzieci. Samo to wystarczyło by, żeby usunąć je z produktów dla dzieci.


Koncern Johnson&Johnson oświadczył, że dobrowolnie (po uprzednich naciskach ze strony organizacji publicznych i non-profit) usuną formaldehyd z produktów przeznaczonych dla najmłodszych, takich jak szampony i mydła dla dzieci. Mają oni również zamiar stopniowo wycofywać pozostałe szkodliwe substancje chemiczne, takie jak ftalany oraz parabeny, które mają właściwości podobne do estrogenów i podejrzewa się je o wywoływanie chorób nowotworowych. Koncern Johnson&Johnson produkuje także pod innymi znanymi markami, takimi jak Neutrogena, Aveno, czy Clean & Clear.


Można mieć tylko nadzieję, że decyzja ta będzie ostateczna i wpłynie także na pozostałych, dużych producentów preparatów i kosmetyków dla dzieci. Może warto, żeby J&J zamiast znanego "No more tears", zaczęli umieszczać na opakowaniach swoich produktów "No more formaldehyd".


Szczegółowy raport można znaleźć tutaj. Rezultaty testów na obecność formaldehydu i 1,4-dioksanu w pozostałych produktach zamieszczono tutaj.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Iza

Taki delikatniusi szamponusio

Taki delikatniusi szamponusio dla dzieciąteczka, co nie szczypusia w oczusie rakotwórczy? Ojoj.
Ludzie, po co kupujecie to badziewie koncernów, które tylko odpady chemiczne utylizują w swoich środkach, jak jest tyle przyjaznych firm.

0
0

Skomentuj