W przeciwieństwie do popularnego poglądu, uśmiech postarza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie z Western University’s Brain and Mind Institute w Kanadzie oraz Israel’s Ben-Gurion University ujawnia, że uśmiech może postarzyć twarz o dwa lata. Natomiast najbardziej „odmładzający” wyraz twarzy to zaskoczenie.

 

Uśmiech jest powszechnie kojarzony z pozytywną energią oraz młodością, więc wyniki badania są dość zaskakujące, także dla samych twórców. Przeprowadzono dwa eksperymenty, jeden dotyczył 40 uczniów, którym pokazywano zdjęcia ludzi uśmiechających się lub przybierających naturalny wyraz twarzy.

 

Podczas eksperymentu poproszono o ocenę wieku uśmiechniętych oraz neutralnych twarzy. Wyniki wykazały, że uczestniczy badania uważali uśmiechnięte twarze za starsze od obojętnych. Było to zaskoczenie zarówno dla naukowców, jak i uczestników badania.W drugim doświadczeniu pojawiły się fotografie z zaskoczonymi twarzami. Ponownie uczestnicy zidentyfikowali uśmiechnięte twarze jako najstarsze, jednak tym razem neutralne twarze zostały uznane za starsze od twarzy zaskoczonych.

 

Naukowcy uważają, że przyczyną wyników mogą być zmarszczki, uwydatniające się podczas uśmiechu. Z kolei zaskoczony wyraz twarzy naciąga skórę, co jednocześnie ją wygładza. Twórcy badań twierdzą, że ich doświadczenie miało na celu zweryfikowanie postrzegania uśmiechających się ludzi.

 

Wyniki badania są dowodem na to, że ludzie mogą szczerze wierzyć w konkretny pogląd (jak to, że uśmiech odmładza), a następnie działać w zupełnie odmienny sposób – komentują swoje wyniki naukowcy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj