W Rosji powstaje wózek inwalidzki sterowany za pomocą wzroku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowe technologie to nie tylko ułatwianie życia zdrowych osób, ale także pomóc w codziennym funkcjonowaniu ludziom niepełnosprawnym. Niedawno naukowcy z Instytutu Kurczatowa w Moskwie opracowali wózek inwalidzki nowej generacji, który może być sterowany za pomocą wzroku, ponieważ czyta sygnały płynące z mózgu użytkownika.

 

Młodzi naukowcy z Departamentu Technologii Neurokognitywnych na Instytucie Kurczatowa stworzyli wyjątkowe urządzenie. Nowoczesny wózek inwalidzki został wyposażony w sprzęt do rejestrowania kierunku wzroku, a także w elektrody zdolne do odczytywania aktywności mózgu.

 

Co ciekawe, twórcy informują, że na samą koncepcję wpadły dzieci z centrum edukacyjnego w Soczi, które są zainteresowane inżynierią. Pomysły najmłodszych wydały się naukowcom na tyle interesujące, że postanowili wprowadzić je w rzeczywistość. Obecny prototyp ma być jeszcze ulepszany, aby stać się najlepszym produktem na rynku.

Przed użytkownikiem inteligentnego wózka inwalidzkiego znajduje się wyświetlacz, na którym pojawiają się niezbędne polecenia, a aktywacja pożądanej funkcji odbywa się za pośrednictwem samego spojrzenia.

 

Alternatywna metoda obsługi wózka to zastosowanie specjalnego hełmu wyposażonego w czułe elektrody. W tym przypadku wystarczy jedynie pomyśleć o pożądanym kierunku jazdy, aby wózek się poruszył. Zaskakujące rozwiązanie technologiczne z pewnością będzie sporym ułatwieniem dla niepełnosprawnych i znajdzie się wielu, którzy będą chcieli z niego skorzystać.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj