W trującym australijskim drzewie znaleziono aktywny związek przeciwnowotworowy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy uzyskali analogi moroidyny z trującego drzewa w nieszkodliwych roślinach tytoniu poprzez ekspresję transgenu. Wyniki badania zostały opublikowane przez Journal of the American Chemical Society. Australijscy naukowcy stworzyli nową metodę biosyntezy moroidyny w tkankach nieszkodliwych roślin. Przyczyni się to do badań nad przydatnością związku w leczeniu raka.

 

Australijskie drzewo trujące (Dendrocnide moroides) to roślina należąca do rodziny pokrzyw. Jest pokryty cienkimi silikonowymi igłami, które zostały nasączone jedną z najbardziej bolesnych toksyn natury, związkiem zwanym moroidyną.

„Substancja jest znana z powodowania silnego bólu, który utrzymuje się przez bardzo długi czas” – powiedział Jing-Ke Weng z Whitehead Institute, współautor badania.

Istnieje jednak druga strona moroidyny. Oprócz powodowania bólu, związek ten wiąże się z cytoszkieletem komórek, zapobiegając ich podziałowi, co czyni moroidynę obiecującym kandydatem na leki chemioterapeutyczne.

 

Z oczywistych względów zebranie wystarczającej ilości materiału chemicznego do badań jest trudne. Teraz naukowcy opublikowali metodę biosyntezy moroidyny w tkankach nieszkodliwych roślin, takich jak tytoń. Przyczyni się to do badań nad przydatnością związku w leczeniu raka.

 

Moroidin to bicykliczny peptyd. Synteza jest praktycznie niemożliwa ze względu na złożoną strukturę chemiczną. Cztery lata temu naukowcy wyjaśnili mechanizm biosyntezy innego rodzaju peptydu roślinnego zwanego lycium, po raz pierwszy odkrytego w jagodach goji. Korzystając z tych danych, byli w stanie wygenerować różne analogi moroidyny w roślinach tytoniu poprzez transgeniczną ekspresję genu prekursora Kerria japonica. Ostatecznie ich metoda umożliwiła wytworzenie tego samego składu chemicznego moroidyny w innej roślinie żywicielskiej, która jest łatwiejsza w uprawie, zbiorze i badaniu.

 

W swojej najnowszej pracy naukowcy zsyntetyzowali również analog moroidyny zwany cellogentyną C. Przetestowali jego działanie przeciwnowotworowe w stosunku do linii komórek ludzkiego raka płuc i odkryli, że związek ten jest toksyczny dla komórek patogennych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj