W USA mięso i ser wywołały śmiertelną epidemię listeriozy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Śmiertelny wybuch listeriozy w sześciu stanach USA jest spowodowany przez wędliny i sery. Poinformowali o tym przedstawiciele amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

 

Listerioza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym. Lekarze apelują, aby nie kupować i nie jeść wędlin i serów w sklepach spożywczych. W sumie 16 osób zostało zarażonych w Nowym Jorku, Maryland, Illinois, Massachusetts, Kalifornii i New Jersey. Hospitalizowanych było 13 osób. Jeden pacjent zmarł w Maryland. Kolejna kobieta w ciąży straciła dziecko. Wiek chorych waha się od 38 do 92 lat, ponad połowa to mężczyźni.

 

Co ciekawe, większość osób, które złapały infekcję, pochodzi z Europy Wschodniej lub mówi po rosyjsku. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom badają, dlaczego epidemia wydaje się nieproporcjonalnie wpływać na tę część populacji.

 

Możliwe, że wiele zarażonych osób mogłoby wyzdrowieć bez opieki medycznej, więc jest mało prawdopodobne, aby te przypadki zostały uwzględnione w oficjalnych statystykach. „Prawdziwa liczba chorych w tej epidemii jest prawdopodobnie wyższa niż podana. Zakres choroby może nie ograniczać się do stanów ze znanymi pacjentami” – dodało centrum.

 

Winowajcą infekcji jest Listeria monocytogenes, odporna bakteria, która z łatwością przeżywa gotowanie. Zwykle są przenoszone przez żywność lub wodę, a także niepasteryzowane mleko. Listeria jest bardzo trudna do zwalczenia. Źródłem infekcji mogą być lady sklepowe i zakłady przetwórstwa spożywczego, ponieważ bakterie dość długo żyją na ich powierzchni.

 

Objawy listeriozy pojawiają się w ciągu czterech tygodni od zakażenia, ale mogą pojawić się dopiero po 70 dniach. W niektórych przypadkach pierwszymi objawami infekcji są biegunka lub inne objawy żołądkowo-jelitowe, a także ból głowy, gorączka, ból mięśni, dezorientacja, utrata równowagi i drgawki. Ta infekcja jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci z powodu zatrucia pokarmowego w Stanach Zjednoczonych, donosi CNN.

 

W lipcu 2022 roku na Florydzie hospitalizowano 23 osoby z zakażeniem Listerią. Jedna kobieta w ciąży również straciła dziecko.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj