W USA powstał lek przeciwpadaczkowy na bazie konopi indyjskich

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pierwszy lek na bazie konopi indyjskich został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Preparat jest obecnie dostępny w Stanach Zjednoczonych i ma on pomagać w leczeniu rzadkich zaburzeń padaczkowych u dzieci.

 

Epidiolex to roztwór doustny, stosowany w leczeniu dwóch poważnych odmian padaczki – zespołu Dravet oraz zespołu Lennoxa i Gastauta. Wymienione choroby występują głównie u małych dzieci i mogą utrzymywać się do dorosłości. Preparat składa się z wysoko oczyszczonego kannabidiolu pochodzenia roślinnego – CBD, który sam w sobie nie jest substancją psychoaktywną.

Nowe metody leczenia ciężkich przypadków padaczki są niezwykle istotne, ponieważ nie wszyscy reagują odpowiednio na dostępne obecnie terapie. Badanie przeprowadzone w Australii w 2017 r. wykazało, że 14% pacjentów z padaczką używało leków na bazie konopi indyjskich.

 

Wśród osób, które stosowały leki przeciwpadaczkowe z konopi, 90% dorosłych i 71% dzieci wykazywało znaczną poprawę stanu zdrowia. Osoby dotknięte chorobą podchodzą bardzo optymistycznie do nowej dostępnej metody leczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj