W Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost śmiertelności

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na całym świecie oczekuje się rosnącej długości życia, spowodowanej nowymi lekarstwami i metodami leczenia chorób, które kiedyś zabijały. Jednak najnowsze badania w Wielkiej Brytanii wykazują, że sytuacja ta zaczyna się odwracać.

 

W 2015 roku odnotowano największy procentowo wzrost zgonów od 50 lat, większość występowała u osób starszych. Autorzy artykułu porównywali cztery wyjaśnienia pozornie zwiększonej śmiertelności: błędne dane, wynik katastrof naturalnych, skutek epidemii oraz wadliwość systemu opieki zdrowotnej.

 

Analiza statystyk wskazuje między innymi na wydłużający się czas oczekiwania na karetkę pogotowia oraz nierzetelne diagnozy. Autorzy stwierdzają jednak, że nie można dojść do ostatecznego wniosku o prawdziwej przyczynie wzrastającej śmiertelności.

 

Brytyjski Departament Zdrowia oskarżył badaczy o uprzedzenia i zasugerował, że wzrost ten był jednorazowy i nie będzie się pogłębiał. Dla porównania, średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych spadła w 2015 roku po raz pierwszy od 1993 roku. Póki co nie ustalono logicznego powiązania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj