W XX wieku produkowano radioaktywne napoje energetyczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choć dzisiejsze czasy zmuszają do zatrważająco szybkiego trybu życia, napoje energetyczne nie są wymysłem nowego tysiąclecia. Ludzie wspierają się energetykami, by zwalczyć uczucie zmęczenia, ich skład to zwykle kofeina lub po prostu cukier, które sprawiają, że człowiek czuje przypływ energii.

 

Były jednak czasy, w których napoje energetyczne zawierały prawdziwą "energię". Składnikiem aktywnym tych napojów był rad, pierwiastek promieniotwórczy. Chociaż spożywanie przez konsumentów składników promieniotwórczych jest postrzegane jako wątpliwie właściwe rozwiązanie, na początku 1900 roku w imię dodatkowej energii ryzykowano długoterminowe konsekwencje dla zdrowia.

Jednym z takich produktów był RadiThor – napój energetyczny został sprzedawany w 1920 roku w butelkach. Jego producent twierdził, że napój nie tylko dodaje energii, ale jest w stanie także wyleczyć wiele dolegliwości, w tym impotencję. Najbardziej znanym klientem RadiThor'a był Eben Byers, przemysłowiec z Pittsburgha. Mężczyzna spożywał śmiercionośny napój każdego dnia, przez ponad trzy lata, co doprowadziło do nieodwracalnych zmian w jego układzie kostnym i zmarł makabrycznie w 1932 roku.

Gdy Byers umarł, został pochowany w ołowianej trumnie, która miała blokować promieniowanie z jego ciała. Ponad trzydzieści lat później, ekshumowano jego szkielet, by zmierzyć poziom radu w jego kościach, pozostał niezmienny i ciało z powrotem umieszczono w trumnie z ołowiu. Ofiar płynnej trucizny nie było jednak zbyt wiele, ponieważ napoje te były zwyczajnie drogie i na wątpliwą przyjemność codziennego ich spożywania stać było niewielu ludzi.

 

Zaskakującym jest, że produkcji takiego napoju nie przeszkodziły znane już wtedy wyniki badań. W 1914 roku, Ernest Zueblin, profesor medycyny z Uniwerystetu w Maryland, opublikował przegląd 700 raportów medycznych, które wykazały, że martwica kości i owrzodzenia są częstym efektem ubocznym przyjmowania radu. Ostatecznie, w 1932 roku, w interesie ochrony zdrowia publicznego, rząd federalny zamknął Bailey Radium Laboratories – firmę produkującą RadiThor.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Ewelina Pajdak

Dobreeeee

Dobreeeee

0
0

Skomentuj