W XXI wieku seniorzy starzeją się wolniej

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Nowe badanie przeprowadzone przez fińskich naukowców sugeruje, że obecnie zdolności funkcjonalne osób starszych znacznie się poprawiły w porównaniu do tego co było standardem jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Naukowcy mierzyli różne stopnie sprawności i inteligencji u osób w wieku 75-80 lat i porównali je z wynikami osób starszych w tym samym wieku, które żyły w latach 90. Zdaniem ekspertów, tego rodzaju badania wieku na świecie nie były wcześniej prowadzone.

 

W rezultacie wśród mężczyzn i kobiet wzięto pod uwagę następujące parametry - siłę mięśni, szybkość chodzenia, szybkość reakcji, płynność, logika i pamięć robocza. Okazało się, że w tym zakresie wyniki dzisiejszych seniorów są znacznie lepsze niż u tych w tym samym wieku, którzy urodzili się wcześniej.

 

Wyjaśniając wyniki, naukowcy twierdzą, że lepsza siła mięśni i szybkość chodzenia u współczesnych osób starszych można przypisać zwiększonemu rozmiarowi ciała i większej aktywności fizycznej, podczas gdy lepsze zdolności poznawcze wskazują na dłuższą edukację. 

 

Oprócz tego wśród czynników pozytywnie wpływających na możliwości funkcjonalne osób starszych badacze wymieniają poprawę opieki zdrowotnej i szkolnictwa, a takę poprawę warunków pracy, odżywiania i higieny.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj