Wątroba może doznać uszkodzenia pod wpływem alkoholu, nawet jeśli go nie spożywasz

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest jedną ze znanych konsekwencji nadużywania alkoholu, jednak najnowsze badania dowodzą, że może ono wystąpić także u abstynentów. Za zjawisko to odpowiadają pozornie pożyteczne bakterie jelitowe, które przekształcają w alkohol spożywane węglowodany. Szczegóły odkrycia opublikowano w czasopiśmie naukowym Cell Metabolism.

Około ¼ osób na całym świecie zmaga się z bezalkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Tłuszcz gromadzi się na wątrobie, utrudniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Jak odkrył dr Jing Yuan z Chińskiego Stołecznego Instytutu Pediatrii, za zjawisko to może odpowiadać popularny szczep bakterii jelitowych o nazwie Klebsiella pneumonia.

 

W większości układów trawiennych bakterie Klebsiella pneumonia produkują niewielkie ilości alkoholu. Jednak w przypadku osób ze zdiagnozowanym niealkoholowym stłuszczeniem wątroby bakterie te wytwarzają od czterech do nawet sześciu razy więcej alkoholu, co może odpowiadać wypiciu jednej butelki wina. W pewnym momencie zbyt obciążony substancją organizm przestaje radzić sobie z jego metabolizowaniem i pojawiają się problemy zdrowotne.

Wiarygodność hipotezy potwierdzono podczas badań na myszach karmionych szczepami K. pneumonia o tendencji do wysokiej fermentacji węglowodanów. W ciągu zaledwie miesiąca odnotowano wysokie nagromadzenie tłuszczu na wątrobach gryzoni. Kolejny miesiąc wykazał już marskość wątroby u zwierząt. Zaprzestanie karmienia myszy pokarmem z zawartością K. pneumonia zatrzymało ten efekt.

 

Naukowcy podkreślają, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby posiada wiele przyczyn, należy do niej przede wszystkim niezdrowe odżywianie. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeden z czynników to także posiadanie specyficznej odmiany bakterii jelitowych. Może to pomóc w opracowaniu skuteczniejszych form leczenia choroby.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj