Wątroba może doznać uszkodzenia pod wpływem alkoholu, nawet jeśli go nie spożywasz
Image
Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest jedną ze znanych konsekwencji nadużywania alkoholu, jednak najnowsze badania dowodzą, że może ono wystąpić także u abstynentów. Za zjawisko to odpowiadają pozornie pożyteczne bakterie jelitowe, które przekształcają w alkohol spożywane węglowodany. Szczegóły odkrycia opublikowano w czasopiśmie naukowym Cell Metabolism.
Około ¼ osób na całym świecie zmaga się z bezalkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Tłuszcz gromadzi się na wątrobie, utrudniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Jak odkrył dr Jing Yuan z Chińskiego Stołecznego Instytutu Pediatrii, za zjawisko to może odpowiadać popularny szczep bakterii jelitowych o nazwie Klebsiella pneumonia.
W większości układów trawiennych bakterie Klebsiella pneumonia produkują niewielkie ilości alkoholu. Jednak w przypadku osób ze zdiagnozowanym niealkoholowym stłuszczeniem wątroby bakterie te wytwarzają od czterech do nawet sześciu razy więcej alkoholu, co może odpowiadać wypiciu jednej butelki wina. W pewnym momencie zbyt obciążony substancją organizm przestaje radzić sobie z jego metabolizowaniem i pojawiają się problemy zdrowotne.
Wiarygodność hipotezy potwierdzono podczas badań na myszach karmionych szczepami K. pneumonia o tendencji do wysokiej fermentacji węglowodanów. W ciągu zaledwie miesiąca odnotowano wysokie nagromadzenie tłuszczu na wątrobach gryzoni. Kolejny miesiąc wykazał już marskość wątroby u zwierząt. Zaprzestanie karmienia myszy pokarmem z zawartością K. pneumonia zatrzymało ten efekt.
Naukowcy podkreślają, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby posiada wiele przyczyn, należy do niej przede wszystkim niezdrowe odżywianie. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeden z czynników to także posiadanie specyficznej odmiany bakterii jelitowych. Może to pomóc w opracowaniu skuteczniejszych form leczenia choroby.
Ocena
- 472 widoki
Dodaj komentarz