Wdychanie zanieczyszczonego powietrza skraca życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według naukowców, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zmniejsza oczekiwaną długość życia o ponad rok. Zgodnie z nowym badaniem, poprawa jakości powietrza może doprowadzić do znacznego wzrostu średniej długości życia na całym świecie.

 

Po raz pierwszy przeanalizowano dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza i długowieczności oraz porównano je, aby pokazać różnice w ich wpływie na ogólną średnią długość życia.

 

Naukowcy zbadali strefy zanieczyszczone powietrza pyłem zawieszonym o średnicy 2,5 mikrona. Te małe cząstki mogą wniknąć głęboko do płuc, a wdychanie ich wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ataków serca, udarów, chorób układu oddechowego i raka. Zanieczyszczenie może pochodzić z elektrowni, samochodów osobowych i ciężarowych, pożarów, rolnictwa i emisji przemysłowych.

Naukowcy porównali poziom zanieczyszczenia powietrza w różnych krajach i oczekiwaną długość życia i doszli do wniosku, że zanieczyszczone powietrze ma duży wpływ na długość życia. W kontekście innych znaczących efektów, negatywnie wpływających na wskaźniki życia, jest to poważny problem.

 

Obecnie kraje europejskie podejmują działania w celu przeciwdziałaniu smogowi oraz zanieczyszczeniu powietrza. Sytuacja nie jest jednak rozwiązana, a pył zawieszony, może być poważną przyczyną chorób, szczególnie w dużych miastach.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj