Według badań rozwód może aż dwukrotnie zwiększyć ryzyko demencji!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan badali funkcjonowanie poznawcze u ponad 15 tysięcy osób o różnym stanie cywilnym. Wyniki wykazały, że rozwodnicy są znacznie bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby pozostające w związkach małżeńskich. Zdaniem naukowców koreluje to z wcześniejszymi wnioskami, iż niskie dochody oraz samotność pogarszają nasze zdrowie poznawcze.

W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do rozwodów – ludziom coraz trudniej jest wytrwać w związku i decydują się na jego zakończenie. Tym czasem stan cywilny może być ważnym, jednak często pijanym czynnikiem ryzyka chorób neurodegeneracyjnych. Zachodnie statystyki wskazują, że demencja dotyka ok. 850 tys. osób w Wielkiej Brytanii i 5,7 mln osób w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje American Psychological Association, w krajach tych występuje wysoki wskaźnik rozwodów – od 40 do 50% małżeństw rozpada się.

Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób rozwód wpływa na stan zdrowia ludzkiego. W tym celu wykorzystano dane z badań przeprowadzonych w latach 2000-2014 dotyczących zdrowia ponad 15 tys. emerytów. Skupiono się na uczestnikach w wieku powyżej 52 lat, którzy byli w trakcie rozwodu, rozwiedzeni, w separacji, owdowiali lub nigdy nie weszli w związek małżeński. Stan ich funkcjonowania poznawczego mierzono regularnie co 2 lata.

 

Wyniki ujawniły, że na przestrzeni lat rozwód znacząco pogorszył zdrowie psychiczne uczestników badania. Szczególnie widoczne okazało się to w przypadku mężczyzn, co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że demencja dwa razy częściej dotyka kobiet.

Co ciekawe, podobne badania wykazały również, ze osoby w związkach małżeńskich, które cierpią na choroby serca, posiadają o 52% większe szanse na przeżycie niż osoby samotne, które również chorują na serce. Zdaniem specjalistów małżeństwo stanowi większą motywację dla osób w podeszłym wieku do prowadzenia aktywnego trybu życia i dbania o swoje zdrowie. Być może to właśnie klucz do lepszego stanu zdrowia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj