Według badań, spożywanie kawy może zmniejszyć ryzyko śmierci o 64%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Kolejna dobra wiadomość dla miłośników kawy. Jak wynika z badań, które zostały zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, picie kawy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci. Korzyści wynikające ze spożywania tego napoju są ogromne.

 

Naukowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu Nawarry zaangażowali do swoich badań niemal 20 tysięcy ochotników. Każdy z nich wypełnił odpowiedni formulaż, aby poznać między innymi prowadzony przez nich styl życia, ewentualne choroby oraz cechy socjodemograficzne. Jednak badacze skupili się głównie na konsumpcji kawy.

 

Średnio przez 10 lat naukowcy regularnie kontaktowali się z ochotnikami. W trakcie tego okresu zmarło łącznie 337 osób - ich średnia wieku w momencie przystąpienia do eksperymentu wynosiła 37 lat.

 

Ustalono, że osoby, które piły cztery filiżanki kawy każdego dnia były mniej narażone na przedwczesną śmierć aż o 64% w porównaniu do ludzi, którzy zażywali niewielkie ilości napoju, lub nie zażywali go wcale. Co ciekawe, wypijanie dodatkowych dwóch filiżanek kawy - łącznie sześciu - wiązało się ze spadkiem ryzyka o dodatkowe 22%.

 

Płeć oraz spożywanie diety śródziemnomorskiej miało bardzo niewielki wpływ na wynik badań. Inaczej było w kwestii wieku uczestników. Osoby powyżej 45 roku życia, wypijając dodatkowe dwie filiżanki kawy na dzień miały obniżone ryzyko śmierci o 30%, podczas gdy u młodszych uczestników badania nie odnotowano wyraźnej różnicy.

 

Naukowcy wykazali, że regularne spożywanie kawy może ochronić nas przed przedwczesną śmiercią - szczególnie w przypadku osób w wieku 45 lat i wyżej. Kardiolog Adela Navarro twierdzi, że dzienna dawka czterech filiżanek kawy może stać się częścią zdrowej diety u zdrowych ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj