Według tych badań, najprawdopodobniej źle używasz kremu z filtrem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chociaż nasza świadomość odnośnie ochrony skóry przed nadmierną ekspozycją na słońce rośnie i coraz częściej sięgamy po krem z filtrem, to jednak większość z nas nie potrafi poprawnie go stosować. W każdym razie do takiego wniosku doszli autorzy artykułu, opublikowanego w czasopiśmie naukowym Acta Dermato-Venereologica.

 

 

Kremy przeciwsłoneczne zawierają mieszaninę związków nieorganicznych oraz organicznych, z których pierwsze odbijają lub rozpraszają promienie słońca, a drugie pochłaniają promieniowanie UV. Istnieją trzy kategorie promieniowania UV: UVA, UVB i UVC, z czego pierwsze ma najdłuższą falę, a ostatnie najkrótszą. UVC często jest pochłaniane przez warstwę ozonową, ale pozostałe dwa z łatwością dostają się na powierzchnię Ziemi.

 

Promieniowanie UVA stanowi znaczną większość. Jest w stanie łatwo przeniknąć przez naszą skórę, powodując jej uszkodzenie, a zatem skutkując oparzeniem słonecznym i zwiększając ryzyko pojawienia się raka skóry. Promieniowanie UVB, choć jest go mniej, jest znacznie bardziej niebezpiecznie, także wywołując oparzenia słoneczne i prowadząc do raka skóry.

 

Filtry stosowane w kremach przeciwsłonecznych mają na celu chronić nas przede wszystkim przed promieniowaniem UVB. Co więcej, na dany moment nie ma standardowego sposobu ochrony przed promieniowaniem UVA.

Oznaczenia SPF na kremach z filtrem informują w przybliżeniu o tym, ile czasu możemy spędzić „na słońcu" bez nabawienia się poparzenia słonecznego. Tak więc filtr SPF 30 oznacza, że czas zanim doprowadzimy się do oparzenia słonecznego będzie około 30 razy dłuższy, niż w przypadku braku jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej.

 

Podstawowy błąd popełniany przez osoby stosujące kremy z filtrem to przede wszystkim przekraczanie bezpiecznego czasu, który można spędzić na słońcu. Innymi słowy, kremowanie należy powtarzać, jeśli chcemy dłużej posiedzieć na plaży.

 

Ponadto, naukowcy są zdania, że większość osób stosujących kremy przeciwsłoneczne nanosi ich zbyt cienką warstwę na swoją skórę, przez co jest ona niewłaściwie zabezpieczona. Oczywiście taka ochrona jest lepsza niż żadna, ale należy pamiętać, że im grubsza warstwa kremu, tym lepiej.

 

Badacze sugerują również, że zbyt wiele osób wybiera najniższy filtr SPF 15, a prawda jest taka, że wszyscy powinniśmy stosować SPF 50. W ciągu ostatnich kilku dekad Światowa Organizacja Zdrowia odnotowuje stały wzrost występowania raka skóry, dlatego nie ma sensu bagatelizować problemu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj