Weekendowe zaburzenia rytmu dobowego są szkodliwe dla zdrowia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Imprezowy weekend szkodzi naszemu zdrowiu, stwierdzili naukowcy podczas konferencji odbywającej się w Bostonie. Wszystko za sprawą zaburzeń rytmu dobowego w ciągu weekendu, które mogą mieć negatywny wpływ na nastrój, energię oraz zdrowie.

 

Regularność snu odgrywa istotną rolę w ludzkim zdrowiu. Właściwy rytm dobowy może być prostą i niedrogą profilaktyką dla chorób serca oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Naukowcy zbadali 984 osoby w wieku od 22 do 60 lat. Porównano ich różnice w śnie w ciągu tygodnia roboczego oraz w śnie w ciągu weekendu.

 

Wyniki badania wykazały, że osoby zaburzające w weekend swój rytm dobowy mają o 11 % większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Szczególnie zaskakujące okazało się to, że efekty te są niezależne od tego ile czasu wskazane osoby poświęciły na sen.Specjaliści zalecają, aby osoby dorosłe poświęcały na sen od 7 do 9 godzin w celu uzyskania optymalnych korzyści zdrowotnych. Sen jest, zaraz obok diety i ćwiczeń, częścią składową ludzkiego zdrowia. Oprócz jego długości, ważna jest jednak także jego regularność, czyli budzenie się o tej samej porze każdego dnia tygodnia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj