Węglowodany, czyli ile właściwie powinniśmy ich jeść?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

O diecie Atkinsa pierwszy raz zaczęto dyskutować w 1989 roku. Miał być to sposób na zachowanie zdrowia oraz zmniejszenie masy ciała poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz zwiększonej konsumpcji białka. Dotychczas dieta Atkinsa oraz pokrewne jej wzorce żywieniowe zyskały zarówno wielu zwolenników, jak i radykalnych przeciwników. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

 

 

Przede wszystkim należy ustalić, że nasz organizm potrzebuje węglowodanów do codziennego funkcjonowania. Węglowodany to główne źródło energii dla naszego organizmu. Zapewniają one natychmiastową energię, a także mogą być magazynowane do późniejszego wykorzystania. Zbyt niskie spożycie węglowodanów może drastycznie skrócić nasze życie. Co ciekawe, zbyt wysoka konsumpcja węglowodanów może mieć identyczny efekt. Dlatego dietetycy od lat spierają się o tę najzdrowszą ilość produktów takich, jak makaron, ziemniaki czy chleb, które spożywamy każdego dnia.

 

Naukowcy zbadali ponad 15 tysięcy osób w wieku od 45 do 64 lat. Dla wszystkich pacjentów wspólny był fakt, że spożywali oni prawidłową ilość kalorii co do swojego metabolizmu. Badaczy interesowało jednak, ile węglowodanów zjadają uczestnicy. Dlatego też każdy z pacjentów wypełnił szczegółową ankietę na temat swojej codziennej diety. Wyniki skorelowano z ogólnym zdrowiem uczestników oraz długością ich życia.

Zespół badaczy odkrył, że posiadanie diety, która w 50-55% opiera się na węglowodanach, wiąże się z minimalnym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Jednak u osób, których jadłospisy składają się w ponad 70% z węglowodanów lub, wręcz przeciwnie, poniżej 40%, ryzyko śmierci gwałtownie wzrasta.

 

Co więcej, naukowcy ustalili, że istotne jest także to, czym zastępujemy węglowodany. Jeśli w ich miejsce wchodzi białko oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, jaja oraz masło, ryzyko śmiertelności wzrasta. Jednak jeśli zastępujemy część węglowodanów białkiem oraz tłuszczem roślinnym – efekt jest odmienny.

 

Specjaliści zwracają także uwagę na fakt, że również jakość węglowodanów może mieć różny wpływ na nasze zdrowie. Należy unikać przede wszystkim wysoko przetworzonych cukrów, stawiając na naturalne pokarmy, które dostarczają nam energii na dłużej.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Jaga

Ja wykluczyłam z diety białe

Ja wykluczyłam z diety białe pieczywo, czasem jem tylko razowe. Nie jadam też zwykłych makaronów, jedynie pełnoziarniste z Lubelli. Czuję się o wiele lepiej po tej zmianie Smile

0
0

Skomentuj