WHO alarmuje o światowym kryzysie samobójczym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia informuje o wysokim wskaźniku zgonów w wyniku samobójstw, które mają miejsce na całym świecie. Wzywa się tym samym do podjęcia przez kraje bardziej wzmożonych środków zapobiegawczych. Na podstawie analizy statystyk zgonów z 2019 roku samobójstwo uznano za drugą najczęstszą przyczynę śmierci wśród nastolatków i młodych dorosłych, w szczególności osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia.

 

Jak informuje dyrektor generalny WHO, dr Teodros Adhanom Ghebreyesus, pomimo postępu społeczeństw, co 40 sekund jedna osoba na świecie popełnia samobójstwo. Tymczasem tylko 38 krajów na świecie posiada strategię zapobiegania takim wydarzeniom. W pozostałych częściach świata osoby borykające się z problemami natury psychicznej bardzo często są pozostawione bez pomocy, a nawet stygmatyzowane. WHO twierdzi jednak, że ryzyko popełnienia samobójstwa bardzo często jest krótkotrwałe – tym bardziej cenna okazuje się odpowiednia, szybka reakcja otoczenia.

Kolejny z raportów WHO, który stworzono w 2018 roku, wskazuje na to, że w latach 2000-2016 około 79% samobójstw miało miejsce w krajach o niskich bądź średnich dochodach. Zwykle chore osoby wybierają śmierć poprzez powieszenie, otrucie się pestycydami lub zastrzelenie.

 

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa wszystkie kraje do opracowania strategii zapobiegania samobójstwom, wskazując najskuteczniejsze metody, które możemy podjać jako społeczeństwo. Wśród nich podkreślane jest przede wszystkim odpowiedzialne raportowanie przypadków samobójstw w ogólnokrajowych mediach – ma to lepiej uświadamiać i wyczulać na problem. Ważne jest także tworzenie specjalistycznych programów pomagających młodym ludziom w radzeniu sobie z problemami natury osobistej.

Ponieważ wiele przypadków samobójstw następuje w wyniku otrucia pestycydami (1 na 5 przypadków), WHO zaleca także ograniczenie ich dostępu dla osób nieupoważnionych. Każdego roku może to pomóc uratować tysiące istnień ludzkich. Przykładowo wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych co do stosowania pestycydów w Sri Lance ograniczyło przypadki samobójstw aż o 70%, na przestrzeni lat 1995-2015 ratując życie ponad 93 tysięcy ludzi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj