WHO ostrzega przed mieszaniem szczepionek przeciw COVID-19

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas konferencji internetowej WHO, Soumya Swaminathan (główny naukowiec organizacji), ostrzegła przed mieszaniem szczepionek na Covid-19. Swaminathan przypomniała, że potrzebę ponownego szczepienia należy rozpatrywać w oparciu o dowody naukowe, a nie oświadczenia firm farmaceutycznych. Nalegała również, aby wszelkie tego typu decyzje, konsultować z lekarzami.


Zdaniem specjalistki, póki co, nie ma naukowych dowodów na to, że szczepionka przypominająca jest potrzebna, szczególnie bezpośrednio po przyjęciu dwóch dawek. Co gorsza, nie ma wystarczająco dużo danych na temat skutków mieszania tych preparatów. Dopiero trwające badanie kliniczne prowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki w Wielkiej Brytanii, pozwoli ustalić skutki mieszania szczepionek AstraZeneca i Pfizer. Badanie zostało niedawno rozszerzone o szczepionki Moderna Inc i Novavax Inc.

Swaminathan zdecydowanie ostrzega, przed przyjmowaniem szczepień różnych producentów, w przypadku „trzeciego zastrzyku”. Odnosiła się zwłaszcza do lekkomyślnej praktyki polegającej na mieszaniu szczepień różnych producentów przez prywatne osoby bez wiedzy medycznej. WHO nalega, aby wszelkie tego typu decyzje były konsultowane z personelem medycznym. W międzyczasie, Pfizer naciska na amerykańskie i europejskie organy regulacyjne, aby zatwierdziły trzecią dawkę przypominającą, w celu uzupełnienia poprzednich dwóch dawek.

 

Zdaniem przedstawicieli WHO, pełna seria szczepień wystarczy, aby uchronić się przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Zgodnie z zaleceniami, produkty firmy AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech, Sinopharm, Sinovac i Johnson & Johnson spełniają niezbędne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności. Urzędnicy z WHO, zauważyli jednak, że nie ma dowodów medycznych na to, że trzeci zastrzyk Pfizera jest konieczny. Jeszcze w poniedziałek, dyrektor generalny WHO, potępił działanie tej firmy i powiedział że zamiast oferować zbędne zastrzyki bogatym narodom, firmy takie jak Pfizer powinny wykorzystać swoje zapasy i wysłać te szczepionki do WHO, aby wspomóc biedniejsze kraje.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj