Większa masa mięśniowa u kobiet ułatwia walkę z rakiem piersi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kobiety o bardziej rozbudowanych mięśniach mają większe szanse na pokonanie raka piersi. Poprzednie badanie wykazało, że wyższy poziom tkanki tłuszczowej prowadzi do wyższego ryzyka raka piersi u dojrzałych kobiet.

 

Według badań opublikowanych w czasopiśmie JAMA Oncology kobiety z większą masą mięśniową częściej pokonują raka piersi. W badaniu wzięło udział ponad 3000 kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi w stadium II lub III w okresie od stycznia 2000 r. do grudnia 2013 r. Naukowcy przyjrzeli się tomografii komputerowej pacjentek, aby ustalić związek między masą mięśni a współczynnikami umieralności.

Naukowcy odkryli, że większa masa mięśniowa prowadzi do wyższych wskaźników przeżywalności niezależnie od wieku lub stadium raka u kobiet. Okazało się również, że mniejsza masa mięśniowa jest związana z wyższym ryzykiem śmierci. W badaniu nie udało się jednak ustalić, dlaczego wyższa masa mięśniowa prowadzi do zwiększenia szans przeżycia raka piersi.

 

Kobiety mogą budować mięśnie na kilka sposobów, m. in. poprzez podnoszenie ciężarów, ćwiczenia, które wykorzystują wagę własnego ciała, a także jogę. Ważna jest również dieta bogata w białko, czyli chude mięso, jaja, ryby i orzechy.

Oczywiście istnieją również inne czynniki, które mogą zmniejszyć ryzyko raka piersi. Są to m. in.: unikanie palenia papierosów i żywności o wysokiej zawartości błonnika, czy ograniczanie spożywania alkoholu. Poprzez utrzymywanie zdrowego trybu życia, ryzyko zachorowania na raka piersi znacząco spada. Kobiety, u których zdiagnozowano chorobę, powinny w międzyczasie kontynuować zdrowe odżywianie oraz w miarę możliwości ćwiczenia, aby zwiększyć swoje szanse na pokonanie choroby.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj