Większość ludzi zapamiętuje fałszywe zdarzenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania na temat pamięci ukazują, że ponad połowa ludzi żyje wierząc w wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca. Istnieją także techniki, które mogą łatwo wypaczyć postrzeganie naszych osobistych historii i wszczepić fałszywe wspomnienia do naszej świadomości.

 

Do przeprowadzenia badań zespół zgromadził stenogramy z ośmiu poprzednich badań z zakresu technik implantacji pamięci. W tych dokumentach naukowcy próbowali oszukać łącznie 423 uczestników, tak by uwierzyli w fałszywe wydarzenia z ich dzieciństwa. Przedstawiano kilka epizodów, z których część była historiami opowiedzianymi przez krewnych, a część była sfabrykowana.

Wśród fałszywych faktów były na przykład takie wydarzenia, jak podróż balonem, rozlanie napoju przez rodziców panny młodej na weselu. Następnie uczestnicy byli zachęcani do przypomnienia sobie tych sytuacji. W sumie 30,4 % uczestników uznało fałszywe wspomnienia za prawdziwe i było w stanie je sobie "przypomnieć". Kolejne 23 % nie potrafiło sobie ich przypomnieć, ale wierzyło, że zdarzenia były prawdziwe.

Zatem ponad połowa z ludzi, którzy wzięli udział w badaniu potrafiła nabrać przekonania do fałszywych zdarzeń z ich życia prywatnego. Oprócz wielu niepokojących skutków prawnych, politycznych i społecznych, które wynikają z takiej łatwowierności, wyniki badania są także nieco niepokojące na płaszczyźnie egzystencjalnej. Biorąc pod uwagę, że nasze wspomnienia są podstawą naszej tożsamości, perspektywa, że tak łatwo jest je sfabrykować może sugerować, że nie znamy się sami na tyle dobrze, na ile nam się wydaje.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj