Wino czy piwo? Alkohol może różnie wpływać na Twój nastrój

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania sugerują, że rodzaj wypitego alkoholu może mieć kluczowy wpływ na stan naszego samopoczucia. W zależności od tego na jaki trunek się zdecydowaliśmy, możemy doświadczyć na przykład zrelaksowania, naładowania energią, smutku albo gniewu. Badacze stwierdzili, że niektóre alkohole mogą powodować konkretne stany emocjonalne.

 

Naukowcy wykorzystali anonimowe dane z serwisu Global Drug Survey, który przeprowadził największe internetowe badanie dotyczące konsumpcji alkoholu oraz narkotyków na całym świecie.

 

Za pośrednictwem ankiet pytano między innymi o ulubiony alkohol: piwo, czerwone lub białe wino oraz alkohole wysokoprocentowe. Następne pytania dotyczyły odczuwanego nastroju po upojeniu. W tym przypadku uczestnicy wybierali między rozluźnieniem, atrakcyjnością seksualną, pewnością siebie, zmęczeniem, chorobą, niepokojem, agresją oraz smutkiem.

 

Zebrano prawie 30 tysięcy odpowiedzi z 21 krajów od osób między 18 a 34 rokiem życia. Co ciekawe wykazano, że czerwone wino oraz piwo były najbardziej relaksującymi napojami alkoholowymi, na co wskazało prawie 53% odpowiadających. Z kolei wysokoprocentowe trunki najmniej sprzyjały rozładowaniu napięcia.

Prawie 30% odpowiadających stwierdziło, że odczuwa agresję po wypiciu wysokoprocentowego alkoholu, podczas gdy spożycie wina wiązało się z agresją u zaledwie 2,5% osób. Jednak to właśnie alkohole wysokoprocentowe miały największy wpływ na zwiększony poziom zaufania oraz przypływ energii.

 

Preferencje co do alkoholu były uwarunkowane przede wszystkim przez wiek, płeć oraz kraj pochodzenia. Zauważono, że uczestnicy z najmłodszej grupy wiekowej od 18 do 24 lat zwykle wskazywali na różne rodzaje alkoholi, a ich efekt uzależniali bardziej od towarzystwa. Kobiety częściej informowały, że alkohol może wywoływać u nich jakąkolwiek reakcję emocjonalną, natomiast mężczyźni wyróżniali agresję.

Wyniki badań sugerują, że zrozumienie własnych emocji wynikających ze spożywania alkoholu może być pomocne przy rozwiązywaniu problemów dotyczących uzależnień oraz upijania się. Gdy uświadomimy sobie jakich emocji brakuje nam w codziennym życiu, możemy poszukać ich alternatywnego źródła. W przypadku negatywnych emocji można rozważyć, czy nie tłumi się ich na co dzień i spróbować rozładowywać je w inny sposób. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika rodowity slazak

"...była śliczna,

"...była śliczna, przezroczysta, a na imie miała czysta..."

0
0

Skomentuj