Wino może pomóc w zapobieganiu próchnicy

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Czerwone wina i nasiona winogronu mogą zapobiegać próchnicy, wykazało ostatnie badanie. To odkrycie może przynieść nowe naturalne sposoby zapobiegania chorobom zębów. Taka kombinacja, w przeciwieństwie do leków nie powoduje skutków ubocznych.

 

Sekret tkwi w polifenolach zawartych w ekstrakcie z nasion i winie. Związki te spowalniają rozwój bakterii. Zostało to udowodnione przez badania laboratoryjne.

 

Naukowcy hodowali bakterie, które powodują problemy z zębami, a następnie umieszczali je na kilka minut w różnych substancjach, w tym tradycyjnym czerwonym winie, ekstrakcie z pestek, wody z 12% roztworem alkoholu. Najlepiej sprawiło się czerwone wino i to niezależnie od ilości alkoholu. Skuteczny był również ekstrakt z nasion wino.

Próchnica to jeden z najczęstszych problemów na świecie. Około 60-90% populacji cierpi na choroby przyzębia i utratę zębów. Podstawowa ochrona jaką proponuje nowoczesna stomatologia to fluoryzacja. Problem w tym, że fluor nawet w małych ilościach jest groźny dla zdrowia, dlatego wciąż trwają poszukiwania innych sposobów walki z tą chorobą cywilizacyjną.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj