Wiosenna alergia - jak ją pokonać?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wiosna to czas, w którym szczególnie trudno uniknąć alergenów środowiskowych, ponieważ zarodniki pyłków oraz pleśni gęsto krążą w powietrzu. Wówczas pojawia się alergiczny nieżyt nosa, czyli katar, kichanie oraz świąd. Dodatkowo mogą pojawić się bóle głowy, łzawienie oczu, zmiany skórne, stany podgorączkowe oraz problemy z koncentracją. Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia takich dolegliwości?

 

Alergie mogą być nieprzewidywalne i wysoce zindywidualizowane – każdy z nas może doświadczać ich w inny sposób, a objawy nawet u tej samej osoby mogą zmieniać się z roku na rok. Dlatego też podczas leczenia alergii należy prowadzić ścisłą współpracę z lekarzem, który pomoże ustalić źródło alergii oraz najwłaściwszy sposób leczenia.

 

Najpopularniejsze rozwiązanie w leczeniu wiosennej alergii stanowią kortykosteroidowe spreje do nosa – zapewniają one ulgę nie tylko naszemu nosowi, ale także oczom, gardłu oraz uszom. Są one niezwykle skuteczne, powszechnie dostępne i stosunkowo niedrogie, a dodatkowo nie zwykle wywołują efektów ubocznych. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, aerozole do nosa należy stosować codziennie w trakcie sezonu alergicznego. Stosowanie leku powinno być jednak zaprzestane jeśli wystąpią krwawienia z nosa.

Pacjenci, którzy nie odczują ulgi przy stosowaniu preparatów kortykosteroidowych, powinni sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Są one dostępne w formie tabletek doustnych, a także sprejów do nosa. Warto sięgnąć po leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, takie jak: cetyryzyna, lewocetyryzyna, feksofenadyna oraz loratadyna. Powodują one mniej efektów ubocznych, takich jak senność i działają dłużej, więc można przyjmować je tylko 1-2 razy dziennie.

 

W przypadku pacjentów, u których rozpoznano konkretną alergię, należy rozważyć immunoterapię alergenową. Wiele leków tłumi objawy i stany zapalne związane z alergiami, jednak immunoterapia alergenowa może zwalczyć problem u samego źródła, w taki sam sposób, co unikanie alergenu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika marek

I nic. Wciąż co roku  to samo

I nic. Wciąż co roku  to samo. Wczesna wiosna Alergia a lekarze każą mi  przyjmować leki po których jestem bardzo senny i dzień wygląda przez to okropnie. Na jednym z forum przeczytałem pozytywna opinie na temat syropu konopnego z Rokitnikiem ( rokitnik ma w dobie 20 razy więcej wit C niż cytrusy ) ... już wyjaśniam ... stres podnosi poziom histaminy, a ta jest zapalnikiem reakcji
alergicznych
-kiedy poziom histaminy rośnie spada poziom witaminy C i odwrotnie 
kiedy dostarczamy witaminę C spada poziom histaminy przez co rośnie 
aktywność limfocytów i zmniejszają się reakcje alergiczne ... syrop pije miesiąc i zero alergi polecam spróbować a syrop kupiłem na konopiafarmacja pl maja najtańsza wysyłkę 

0
0

Skomentuj