Wirtualna rzeczywistość przygotuje pacjentów do operacji przeszczepu głowy

Kategorie: 

Źródło: Inventum Bioengineering Technologies

Dalsze plany Sergio Canavero do przeprowadzenia pierwszej na świecie operacji przeszczepu głowy za każdym razem budzą sensację. Niedawno neurochirug ujawnił, że jego zespół planuje użyć wirtualnej rzeczywistości, by przygotować pacjenta do przejścia do "nowego świata" po operacji.

 

Dr Canavero ma nadzieję przeprowadzić procedurę przeszczepu głowy do końca 2017 roku, w ramach projektu o wdzięcznej nazwie HEAVEN (niebo). Celem lekarza oraz jego zespołu jest dołączenie odciętej głowy żywego człowieka do ciała dawcy ze śmiercią mózgowej. Podczas 36-godzinnej operacji ma odbyć się podłączenie głowy do przeciętego rdzenia kręgowego oraz żyły szyjnej.

 

Krytycy projektu twierdzą, że procedura może spowodować niewyobrażalne ilości stresu emocjonalnego oraz głęboką dezorientację psychiczną dla pacjenta. Jeden z lekarzy pokusił się nawet o stwierdzenie, że pacjenta może spotkać los gorszy od śmierci.


W odpowiedzi na tę krytykę, projekt HEAVEN ma zastosować rzeczywistość wirtualną, aby pomóc swojemu pacjentowi na przystosowanie się do tak dużej zmiany, ogłosił Canavero podczas konferencji w Royal College of Physicians and Surgeons w Glasgow.

 

Ciało pacjenta ma być podtrzymywane w pozycji pionowej przez specjalny dźwig, co ma stworzyć wrażenie uczucia chodzenia i dobrowolnego stosowania funkcji motorycznych. Wirtualna rzeczywistość ma przez kilka miesięcy przed zabiegiem przygotowywać pacjenta do niepokoju widzenia się w obcym ciele.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj