Wirus Ebola może utrzymywać się w nasieniu zarażonych nawet 2 lata po wyleczeniu choroby

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

RNA wirusa Ebola może utrzymywać się w nasieniu wyleczonych osób ponad dwa lata po zdiagnozowaniu choroby. Zespół badawczy, w skład którego wchodzili naukowcy z Ohio Clinical Research Management oraz Szpital ELWA w Liberii, wykrył również RNA wirusa Ebola w nasieniu mężczyzn, którzy w przeszłości mieli negatywny wynik na obecność wirusa w spermie.

 

Te ustalenia doprowadziły do zaproponowania zmian wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 r., dotyczących przekazywania wirusa Ebola drogą płciową. W ustaleniach tych zaleca się mężczyznom, którzy zarazili się wirusem, abstynencję seksualną i stosowanie prezerwatyw co najmniej 12 miesięcy po zachorowaniu lub do momentu, gdy w nasieniu nie wykryto RNA wirusa Ebola.

Mężczyźni z Monrowii, w Liberii, którzy wyleczyli chorobę, zgodzili się przekazać nasienie do badań. Ze 149 mężczyzn, którzy dostarczyli próbki, 13 badanych miało pozytywne wyniki na obecność RNA wirusa Ebola w nasieniu. Spośród tych 13 mężczyzn, 11 miało pozytywne wyniki nawet dwa lata po zarażeniu.

„Nasze odkrycie dotyczące długotrwałego utrzymywania się RNA wirusa w nasieniu sugeruje, że musimy zmienić sposób myślenia o Eboli, ponieważ nie jest to już tylko poważna choroba, ale również zakażenie z potencjalnymi skutkami długoterminowymi.” –  powiedział William A. Fischer II, współautor badania. „Stało się jasne, że u niektórych osób, RNA wirusa może pozostawać w nasieniu przez długi okres czasu, co może prowadzić do kolejnych zakażeń.”

 

 „Wielki wybuch epidemii Eboli w Afryce Zachodniej w latach 2014–2015 spowodował ogromne spustoszenie nie tylko w Afryce, lecz również poza nią.” – dodał David A. Wohl, współautor badania.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj