Wirus Zika nie jest już zagrożeniem międzynarodowym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dziewięć miesięcy temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła epidemię międzynarodową wirusa Zika. Jednak ryzyko zarażenia jest wciąż realne.

 

Kobiety i dzieci w Brazylii są nadal zainfekowane, a zagrożenie rozprzestrzenienia się choroby, zwłaszcza w Ameryce Północnej, jest nadal możliwe. Deklaracja ŚOZ oznacza zmianę sposobu podejścia ONZ do całej sytuacji, które przesuwa się w kierunku strategii długoterminowego zarządzania wirusem.

Choć wirus został zidentyfikowany prawie 70 lat temu, dopiero w ubiegłym roku nastąpiła jego epidemia, gdy w Brazylii oraz Polinezji Francuskiej odnotowano niezwykłe skupiska małogłowia oraz innych zaburzeń neurologicznych. Od czasu ogłoszenia epidemii wystąpienie wirusa ogłoszono w prawie 30 krajach na całym świecie.

Służby zdrowia podejmują intensywne wysiłki w celu opracowania szczepionki ze względu na właściwości wirusa, między innymi jego zdolność do pozostawania w ciele przez długi okres czasu. Nadal będą podejmowane próby ograniczenia oraz zapobiegania jego rozprzestrzeniania na całych Karaibach, w Ameryce Łacińskiej oraz poza nimi.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj