Witamina B wykazuje właściwości ochronne przeciw zanieczyszczeniom powietrza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Witaminy z grupy B mogą wykazywać pewne właściwości ochronne przed skutkami zanieczyszczeń powietrza. Naukowcy odkryli, że wysokie dawki witaminy B mogą minimalizować szkody spowodowane przez wdychanie szkodliwych substancji, znajdujących się w powietrzu.

 

Badania są przeprowadzone w silnie zanieczyszczonych miastach, takich jak Pekin oraz Meksyk. Choć wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie stał się przyczyną rosnącego zaniepokojenia ludzi na całym świecie, problem jest wciąż daleko od rozwiązania.

 

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że ponad 90 % ludności świata żyje w obszarach, na których zanieczyszczenie powietrza przekracza wytyczone normy bezpieczeństwa. Jednym z zanieczyszczeń, które uważa się za najbardziej niebezpieczne, są cząsteczki o nazwie PM2.5, mające średnicę mniejszą niż 2,5 mikrometra.

Szkodliwe cząsteczki pochodzą ze spalin wydalanych między innymi przez samochody z silnikiem diesla. Ich fragmenty osadzają się głęboko w ludzkich płucach przyczyniając się do licznych chorób. Zanieczyszczenia powietrza mają mieć także wpływ na układ odpornościowy człowieka, obniżając znacznie jego obronę.

 

Badacze uważają jednak, że składniki odżywcze mogą pomóc zahamować ten proces. Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że skutki PM2.5 mogą zostać złagodzone przez codzienne suplementowanie witaminy B, zawierającej 2,5 mg kwasu foliowego, 50 mg witaminy B6 i 1 mg witaminy B12.

 

Cztery tygodnie suplementacji witaminy B ograniczyło wpływ szkodliwych cząsteczek od 28 do 75 %. Dawki były jednak znacznie wyższe od normalnie sugerowanych, a sami naukowcy uważają, że odkryta zależność wymaga jeszcze dokładniejszej analizy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj