Witamina D może pomóc w leczeniu zaburzeń snu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sen jest ważną częścią składową naszego dobrego samopoczucia, ale także naszego zdrowia. Najnowsze badania naukowe sugerują, że suplementacja witaminą D może poprawić jakość snu o osób, które mają problem z porządnym przespaniem nocy.

 

Na początku 2017 roku zespół irańskich naukowców przeprowadził badania kliniczne, których wyniki wykazały, że stosowanie suplementacji witaminą D poprawia jakość snu poprzez ułatwienie zasypiania oraz wydłużenie czasu snu. Intrygujące wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Nutritional Neuroscience.

 

W badaniach wzięło udział 89 osób w wieku od 20 do 50 lat, które cierpiały na różnego rodzaju zaburzenia snu. W okresie 8 tygodni, 44 osoby otrzymywały suplement z witaminą D, a reszta pacjentów dostawała placebo.

 

Zarówno przed rozpoczęciem suplementacji, jak i po niej, uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące oceny jakości ich snu, diety, stylu życia oraz sprawności fizycznej. Końcowym rezultatem badań była znaczna poprawa jakości snu wszystkich osób, które otrzymywały suplementy z witaminą D, znacznie większa od tej u pacjentów otrzymujących placebo. 

Irańskie badanie było jednym z pierwszych badań klinicznych, które skupiło się na zweryfikowaniu roli witaminy D w jakości snu człowieka. Tymczasem szacuje się, że ponad połowa ludzi na całym świecie może mieć niedobór witaminy D. Witamina D2 pochodzi głównie z naszej diety, jednak źródłem witaminy D3 są promienie słoneczne, które podczas zimnych pór roku rzadziej docierają do naszej skóry. Dlatego też w tym przypadku suplementacja ma dość istotne uzasadnienie.

 

Naukowcy nie są jeszcze w 100% pewni związku pomiędzy suplementacją witaminy D a poprawą jakości snu, jednak gromadzą coraz więcej dowodów na ten temat. Przykładem może być także badanie przeprowadzone w 2015 roku, w którym wzięło udział 3 tysiące mężczyzn w podeszłym wieku. U osób, które skarżyły się na problemy ze snem, odnotowano także niedobór witaminy D.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj