Witamina D zmniejsza ryzyko raka jelita o 50%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ten trend był szczególnie widoczny u osób poniżej pięćsdziesiątego roku życia. Naukowcy ustalili również, że witamina D z diety jest lepsza od suplementacji. Zachorowalność na raka jelita grubego stale rośnie u osób do pięćdziesiątego roku życia i do tej pory naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Do najbardziej oczywistych czynników należą późne wizyty u lekarza i ograniczona diagnoza, nawet w przypadku występowania dolegliwości.

 

Amerykańscy naukowcy z Instytutu Badań nad Rakiem Dana-Farber postanowili ocenić potencjalne korzyści witaminy D jako prostego środka zapobiegawczego przeciwko rakowi jelita.

 

W badaniu wzięło udział blisko 95 tys. kobiet w wieku od 25 do 42 lat, które od około 25 lat regularnie dostarczały dane na temat stylu życia, odżywiania, badań lekarskich i stanu zdrowia. Wyniki podaje The Harvard Gazette.

 

W tym czasie naukowcy zarejestrowali 111 przypadków raka jelita grubego i 3317 przypadków polipów w jelicie, czyli prawdopodobnych prekursorów nowotworu.

 

Obserwacje wykazały, że wyższe spożycie witaminy D zmniejszyło zarówno ryzyko raka, jak i polipów u osób poniżej pięćdzieisiątego roku życia o 50%. Średnie dzienne spożycie witaminy D wynosiło około 300 IU. Naukowcy zauważyli również, że u osób po pięćdziesięciu latach korelacja nie była już tak silna, ale przyczyny tego nie są jeszcze jasne.

„Bardzo ważne jest zrozumienie czynników ryzyka raka jelita grubego w młodym wieku, aby rozsądnie zalecić konkretną dietę i styl życia” – podsumowali autorzy badania.

Warto zauważyć, że spożycie witaminy D w diecie, np. w jajach, grzybach, rybach i mleku, miało większe znaczenie w zapobieganiu nowotworom niż suplementacja.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj