Witamina D zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego

Kategorie: 

dreamstime.com

Witamina D to nie tylko witamina, jest także bardzo istotnym hormonem. Pomaga kontrolować stężenie wapnia i fosforanów w organizmie i odgrywa ważną rolę w budowie kości i zębów. Źródłem witaminy D są tłuste ryby i jaja. Jednak największa ilość witaminy D nie pochodzi z żywności, a produkowana jest przez sam organizm pod wpływem promieni słonecznych, podaje Zee News.

 

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Królowej Małgorzaty (Edynburg, Szkocja) odkryto, że u dorosłych, którzy przyjmowali suplementy z witaminą D - ciśnienie krwi i poziom kortyzolu (hormonu stresu) w moczu był niższy niż u uczestników, którym podawano placebo.

 

Ponadto, po zażyciu witaminy D wolontariusze mogli " przejechać" na rowerze stacjonarnym 6,5 km w 20 minut, w porównaniu do 5 km z początku eksperymentu. Pomimo dużego obciążenia, oznaki zmęczenia fizycznego w grupie spożywającej suplementy z witaminą D, były znacznie mniej wyraźne.

 

Naukowcy twierdzą również, że niedobór witaminy D jest związany z insulinoopornością, cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów i występowaniem niektórych rodzajów nowotworów. Suplementacja tej witaminy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, może pomóc uniknąć tych problemów zdrowotnych w przyszłości.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj