Wkrótce rak płuc będzie główną przyczyną zgonów wśród kobiet z chorobą nowotworową

Kategorie: 

http://www.sxc.hu

Już wkrótce rak płuc moze wyprzedzić raka piersi, który obecnie jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet w Europie. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Annals of Oncology wykazały, ze nastąpi to już w połowie najblizszej dekady.

 

 

 

W Wielkiej Brytanii i w Polsce rak płuc już wyprzedził raka piersi jako główną przyczynę zgonów wsród kobiet, spowodowanych nowotworem.


Badania przeprowadzone przez naukowców z Włoch i Szwajcarii pokazują, że w tym roku ponad 1,3 mln ludzi rocznie umrze z powodu raka (737 747 mężczyzn i 576 489 kobiet) w 27 krajach Unii Europejskiej.


Pomimo, że rzeczywista liczba zgonów wzrosła wstosunku do danych z 2009r., ilość ludzi, którzy umierają z powodu tej choroby - spadła. Od 2009 r, nastąpił 6% spadek zgonów wśród mężczyzn i 4% spadek zgonów wśród kobiet z powodu raka.


Chociaż liczba zgonów ogółem spada, to zapadalność na raka płuc nadal wzrasta wśród kobiet we wszystkich krajach Unii, podczas gdy ilość zachorowań na raka piersi ma tendencję spadkową. Prawdopodobnie jest to przyczyną upowszechnienia wiedzy na temat tego zagrożenia i jego wpływu na wzrost wczesnej wykrywalności raka piersi u kobiet.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj