Włosi pracują nad koncepcją zaawansowanych syntetycznych oczu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com
Wzrok człowieka jest jednym z najważniejszych zmysłów, który bardzo ułatwia nam poruszanie się po otoczeniu. Naukowcy powiadomili o swoich futurystycznych lecz dość odległych planach - za pomocą biodrukarek 3D chcą w przyszłości tworzyć syntetyczne gałki oczne, które usprawnią nasz wzrok i dadzą nam nowe możliwości.

 

Główny projektant Filippo Nasetti z zespołu MHOX uważa, że kolejne osiągnięcia pozwolą nam wydrukować części ciała, a w tym przypadku funkcjonalne gałki oczne, które zastąpią nasze oczy lub wyleczą wzrok. Projekt EYE (Enhance Your Eye) zakłada tworzenie za pomocą biodrukarek różnych rodzaju oczu. Pacjenci będą mogli wybierać pomiędzy leczącymi, wzmacniającymi i zaawansowanymi gałkami.

 

Pierwszy rodzaj oczu pozwoli wyleczyć nasz wzrok z różnych chorób. Gałki wzmacniające poprawią go i umożliwią nakładanie specjalnych filtrów. Dzięki nim będziemy mogli widzieć świat w zupełnie innych kolorach (czarno-biały, sepia itp.). Ich aktywowanie będzie możliwe po zażyciu specjalnej pigułki. Trzeci zaawansowany rodzaj syntetycznych gałek ocznych pozwoli nam nagrywać wszystko to co widzimy a filmy i zdjęcia będzie można przesyłać za pomocą Wi-Fi. Nasze oczy staną się niczym kamery, które będzie można "podłączyć" do innych urządzeń dzięki pigułce.

 

Pacjentom będzie trzeba najpierw wszczepić coś w rodzaju sztucznej siatkówki, tzw. Deck. Cały projekt wydaje się wręcz niemożliwy do wykonania, ale jak twierdzą jego autorzy, jedyne czego potrzeba to czasu. Pierwsze syntetyczne gałki oczne mają być dostępne dla ludzi dopiero na początku 2027 roku. Jest to więc dość odległa wizja. Czas pokaże, czy naukowcy zdołają osiągnąć sukces.

 

 

Źródło: http://mhoxdesign.com/eye-en.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj