Kategorie:
Dopamina jest substancją chemiczną, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest to neuroprzekaźnik, który odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu ruchów danej osoby, ale także jej reakcji emocjonalnych. Właściwy poziom dopaminy jest niezbędny dla dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego.
Od dopaminy zależą istotne funkcje naszego mózgu, a także nasz nastrój, sen, pamięć, uczenie się, koncentracja oraz kontrola motoryczna. Niedobór tej substancji chemicznej może wiązać się z depresją, ale także z chorobą Parkinsona. Więcej objawów niedoboru to:
- skurcze mięśni
- dolegliwości bólowe
- sztywność mięśni
- utrata równowagi
- zaparcia
- trudności w jedzeniu i połykaniu
- utrata masy ciała lub jej przyrost
- refluks żołądkowo-przełykowy
- częste zapalenie płuc
- kłopoty ze snem
- niski poziom energii
- niezdolność do skupienia się
- powolność w poruszaniu się oraz w mowie
- poczucie wyobcowania
- wahania nastroju
- płaczliwość
- niska samoocena
- poczucie winy
- niepokój
- myśli samobójcze
- niski popęd płciowy
- halucynacje
- brak samoświadomości
Niedobór dopaminy może wynikać z nadużywania leków, stosowania narkotyków lub prowadzenia niezdrowej diety. Jadłospis bogaty w cukier i tłuszcze nasycone skutecznie hamuje obieg dopaminy w organizmie, a brak białka może oznaczać, że nie ma wystarczającej ilości tyrozyny, która pomaga wytwarzać neuroprzekaźnik. Niektóre badania wykazały, że na niedobór dopaminy szczególnie narażone są osoby otyłe.
Nie ma wiarygodnego sposobu na zmierzenie poziomu dopaminy u danej osoby, jednak lekarz może przyjrzeć się objawom pacjenta i czynnikom związanym z jego stylem życia, aby postawić taką diagnozę.
W leczeniu niedoboru dopaminy pomoże w szczególności suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano chorobę taką jak depresja lub schizofrenia, lekarz powinien zalecić stosowanie dodatkowych środków w postaci leków przeciwdepresyjnych oraz stabilizatorów nastroju.
Inne metody leczenia to przede wszystkim zmiana stylu życia na zdrowszy, fizykoterapia w przypadku sztywności mięśni, suplementacja witaminą D, magnezem oraz kwasami tłuszczowymi omega-3. Należy rozważyć także ćwiczenia fizyczne, masaż terapeutyczny oraz medytację.
Skomentuj