Kategorie:
Naukowcy badają potencjał substancji wyekstrahowanej z liści śnieguliczki koralowej – popularnego krzewu, naturalnie występującego we wschodniej i środkowej części Ameryki Północnej – w leczeniu astmy. Wyniki są obiecujące, jednak substancja nie była jeszcze testowana na ludziach.
Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która objawia się świszczącym oddechem, dusznością, uczuciem ścisku w klatce piersiowej oraz kaszlem. Według Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), obecnie w Stanach Zjednoczonych rozpoznano astmę w przybliżeniu u 18,4 miliona osób dorosłych oraz 6,2 miliona dzieci.
Choroba układu oddechowego nie ma znanego lekarstwa, jednak jest łatwa do opanowania, zarówno w pespektywie krótkoterminowej, jak i w długoterminowym leczeniu. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Bonn w Niemczech poszukują nowych możliwości leczenia astmy, które być może znaleziono w śnieguliczce koralowej.
Dr Daniela Wenzel wraz ze swoim zespołem badawczym stwierdziła, że substancja występująca w liściach śnieguliczki koralowej może być skuteczniejsza w leczeniu astmy od tradycyjnych leków. Liście rośliny zawierają substancję o nazwie FR900359, które może oddziaływać na białka Gq, które to z kolei wpływają na pracę oskrzeli.
W trakcie badań na myszach stwierdzono, że działanie FR900359 hamuje wytwarzanie białek Gq, co pozwala na zapobieganie i złagodzenie skurczów mięśni gładkich w ściance oskrzeli. Efekty są na tyle imponujące, że przewyższają działanie tradycyjnych leków.
U zwierząt nie odnotowano żadnych znaczących działań niepożądanych, ponieważ substancję podaje się w formie wziewnej, co oznacza, że bardzo mała jej ilość zostaje wchłonięta do krwiobiegu. Testy wykorzystujące ludzkie komórki mięśni w ściance oskrzeli sugerują, że efekty FR900359 mogą być obecne także u ludzi z rozpoznaną astmą, ale konieczne jest potwierdzenie tej hipotezy w badaniach klinicznych.
Skomentuj