Wydrukowano chrząstkę stawu kolanowego z pomocą drukarki 3D

Kategorie: 

www.123rf.com

Naukowcom udało się za pomocą drukarki 3D stworzyć sztuczną chrząstkę stawu kolanowego z tkanek krów. Uważają oni, że w przyszłości będzie możliwe wydrukowanie nowych chrząstek podczas samej operacji, bez wstępnych przygotowań.

 

Jednym z głównych wyzwań, jakie stały przed naukowcami była odpowiedź na pytanie, czy żywe komórki są w stanie przetrwać proces drukowania na drukarce. W wyniku eksperumentów okazało się, że najlepiej jest wykonać pierwszą warstwę chrząstki z plastiku i innych tworzyw sztucznych, dopiero potem włączając żywe komórki.


Według naukowców, stworzenie chrząstki jest znacznie łatwiejsze, niż "wydrukowanie" serca, czy pęcherza. Największą przeszkodą według nich, są obowiązujące obecnie regulacje prawne. Muszą oni bowiem udowodnić amerykańskim organizacjom odpowiedzialnym za zdrowie publiczne, że wydrukowane chrząstki są bezpieczne dla ludzkiego organizmu.


Inni eksperci zachowują jednak sceptycyzm twierdząc, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, co stanie się z wydrukowanym organem po 10-20 latach, dlatego nie można prawidłowo ocenić ryzyka, jakie niesie za sobą ta metoda.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj