Wykazano skuteczność aspiryny w immunoterapii agresywnego raka piersi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najpowszechniej stosowany lek na świecie może stać się ważną częścią leczenia agresywnego raka. Badania kliniczne, które rozpoczną się w Wielkiej Brytanii, potwierdzą, czy aspiryna może rzeczywiście poprawić wyniki immunoterapii u pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem piersi. Wstępne badania przyniosły zachęcające wyniki.

 

Aspiryna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, przepisywanym głównie na ból. Do niedawna lekarze zalecali ją w celu zapobiegania zawałom serca i udarom, ale ostatnie badania wykazały, że regularne przyjmowanie aspiryny u zdrowych osób może prowadzić do krwawienia wewnętrznego.

 

Lek ten ma jednak drugą stronę. Okazuje się, że może odegrać ważną rolę w walce z rakiem. W 2014 roku zespół naukowców z Queen Mary University odkrył, że codzienne przyjmowanie aspiryny przez co najmniej pięć lat doprowadziło do 35% redukcji raka jelita i 30% raka przełyku i żołądka.

 

Zainspirowana wcześniejszymi badaniami, Manchester National Health Service Foundation rozpoczęła nowe badanie kliniczne łączące aspirynę z awelumabem, ludzkim przeciwciałem monoklonalnym. Pacjentki z potrójnie ujemnym rakiem piersi otrzymają lek, z aspiryną lub bez, przed operacją i chemioterapią.

 

Potrójnie ujemny rak piersi jest bardziej agresywny i śmiertelny niż inne rodzaje raka piersi. Charakteryzuje się brakiem receptora estrogenowego, receptora progesteronowego i receptora naskórkowego czynnika wzrostu typu 2 (HER2). Ten typ obejmuje 15% nowotworów piersi.

 

„Nasze wczesne badania sugerują, że aspiryna może zwiększać skuteczność niektórych rodzajów immunoterapii, zapobiegając tworzeniu się przez komórki rakowe substancji osłabiających odpowiedź immunologiczną” – powiedziała profesor Ann Armstrong, kierownik projektu. „Leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, mogą być kluczem do skuteczności immunoterapii, gdy są stosowane razem”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj