Wykonywanie prac domowych pomaga w walce z demencją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Starzejący się organizm staje się bardziej podatny na demencję, zaburzenia neurologiczne charakteryzujące się problemami z pamięcią, a także na zmiany osobowości. Nowe badania pokazują jednak, że osoby starsze, które są aktywne, mogą zachować funkcje poznawcze o wiele dłużej, niż mniej aktywni rówieśnicy.

 

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Neurology, Aron Buchman z Katedry Neurologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Rush opisuje grupę 454 osób, które miały co najmniej 70 lat na początku badania.

 

Uczestnicy każdego roku brali udział w teście sprawnościowym oraz badano ich funkcje poznawcze i pamięć przez okres 20 lat. Najstarsi uczestnicy nosili również akcelerometr, który mierzył ich aktywność fizyczną 24 godziny na dobę.

Następnie badacze ocenili dane dotyczące ruchu i obliczyli średni dzienny wynik aktywności. Naukowcy odkryli związek pomiędzy wyższymi poziomami ruchu, a umiejętnością myślenia i zapamiętywania w oparciu o wyniki testów. Korzyści te dotyczą również seniorów z biomarkerami choroby Alzheimera.

Analizy mózgu uczestników po ich śmierci ujawniły związek między zachowaniem funkcji umysłowych  a ruchem w postaci codziennych ćwiczeń lub rutynowych czynności, takich jak prace domowe. Naukowcy potwierdzają, że nawet lekkie codzienne czynności mogą zapobiegać demencji oraz podobnym zaburzeniom neurologicznym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj