"Wymazywanie" pamięci metodą na radzenie sobie z alkoholizmem

Kategorie: 

www.sxc.hu

Naukowcom udało się opracować nowatorską metodę, która może pomóc wielu osobom uzależnionym od alkoholu i innych używek. Pomysł polega na tym, że "wymazuje" się z pamięci uzależnionego, wszystkie wspomnienia związane z alkoholem: zapach, smak, itp. Naukowcy prowadzący badanie stwierdzili, że jednym z elementów, które utrudniają zerwanie z nałogiem są bodźce zewnętrzne (np. zapach alkoholu), które mogą wywołać bardzo silne pragnienie picia.

 


Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii, po przeprowadzeniu eksperymentu na szczurach laboratoryjnych stwierdzili, że blokada kompleksu mTORC1, odpowiedzialnego za stymulowanie potrzeby picia alkoholu, znacząco wpłynęła na usunięcie z pamięci zapachu i smaku alkoholu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wspomniany enzym ma bezpośredni wpływ na proces uczenia się i zapamiętywania. Jednym z podstawowych elementów terapii było podawanie zwierzetom antybiotyku - rapamycyny, która obecnie stosowana jest w sektorze medycznym u ludzi po przeszczepach organów.


Przez 7 dni, podawano szczurom czystą wodę oraz wodę z 20% alkoholem. W efekcie doprowadzono do uzależnienia się zwierząt od alkoholu. Przez następne 10 dni podawano zwierzętom tylko po kropli wody z zawartością alkoholu, co pozwoliło gryzoniom poczuć smak i zapach alkoholu. Bezpośrednio po tym podawano zwierzętom rapamycynę, która blokowała aktywację kompleksu mTORC1 i te części ciała migdałowatego w mózgu, które odpowiadają za uzależnienie. Po dwóch tygodniach prowadzenia takich zabiegów, gryzonie wyszły z nałogu. Rapamycyna w żaden sposób nie wpłynęła na stan szczurów, którym nie podawano ​​wody z alkoholem. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj