Wynaleziono tabletkę, która może pozostać w żołądku przez 30 dni

Kategorie: 

Źródło: Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology opracowali tabletkę przypominającą galaretkę, która może pozostać w żołądku nawet przez 30 dni. Pigułka szybko rozszerza się do kulki wielkości piłeczki ping-pongowej i ma zdolność monitorowania temperatury w przewodzie pokarmowym.

 

Tabletkę wytwarza się za pomocą dwóch rodzajów hydrożelów, które mają konsystencję podobną do galaretki. Połączenie polimerów i wody sprawia, że ​​pigułka jest nieprzepuszczalna dla naturalnej kwasowości środowiska jelitowego, zachowując przy tym możliwość zmiany wielkości.

 

Inteligentna tabletka wykonana z hydrożelu jest bardziej miękka i biokompatybilna w porównaniu do poprzednich prototypów, wykonanych z plastiku lub metalu. Ponadto, posiada ona dłuższą trwałość niż poprzednie wersje. Twórcy zapewniają, że tabletka będzie mogła bezpiecznie pozostawać w żołądku nawet przez okres miesiąca.

Naukowcy odpowiedzialni za eksperyment stwierdzili, że urządzenie może pomóc monitorować choroby wrzodowe, nowotwory oraz inne choroby przewodu pokarmowego. Tabletki wyposażone w czujnik mogą bezpiecznie przechodzić przez przewód pokarmowy. Osoba musi jedynie wypić roztwór wapnia, aby zmniejszyć pigułkę do jej pierwotnej wielkości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj