Wyposażenie gabinetu stomatologicznego, czyli to co każdy stomatolog powinien posiadać w gabinecie

Kategorie: 

źródło: pixabay.com

Każdy gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w wysokiej jakości sprzęt stomatologiczny oraz dodatkowe akcesoria i oprzyrządowanie, które zagwarantują komfortową pracę lekarzowi oraz bezpieczeństwo i wygodę pacjentowi. Gabinet musi być urządzony i wyposażony zgodnie z wszelkimi przepisami i wymogami, dotyczącymi m.in. warunków sanitarnohigienicznych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Sprzęty i akcesoria stomatologiczne muszą z kolei posiadać wszystkie niezbędne gwarancje i atesty. Co powinno znaleźć się w każdym gabinecie stomatologicznym?

 

Unit stomatologiczny

Unit stomatologiczny to podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego. W jego skład wchodzą: fotel stomatologiczny, stolik lekarza i stolik asysty, sterownik nożny, blok spluwaczki, lampa zabiegowa oraz konsola lekarza z urządzeniami oraz blok zasilania. Konsola zawiera: turbinę, mikrosilnik (do niego mocuje się różnego rodzaju wiertła stomatologiczne, w zależności od aktualnych potrzeb) oraz dmuchawkę wodno-powietrzną.

Wybierając unit do swojego gabinetu należy się kierować przede wszystkim funkcjonalnością konsolety oraz możliwością dodawania do niej nowych urządzeń. Oczywiście estetyka i wygląd całego unitu oraz komfort fotela będą miały ogromny wpływ na finalną ocenę gabinetu. Ceny unitów stomatologicznych oscylują w granicach 30 - 50 tysięcy złotych, choć można za nie zapłacić mniej (w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup najprostszego wyposażenia lub wyposażenia używanego) i więcej (w przypadku najnowocześniejszych i doskonale zaprojektowanych sprzętów). 

źródło: pixabay.com

Narzędzia stomatologiczne

Narzędzia stomatologiczne można podzielić na kilka podstawowych kategorii, w zależności od celu i sposobu ich użytkowania. 

Instrumenty diagnostyczne

To podstawowe narzędzia w stomatologii, które wykorzystywane są do oceny stanu jamy ustnej i w diagnozowaniu konkretnych problemów / schorzeń. W skład takiego podstawowego zestawy diagnostycznego wchodzą: 

  • lusterko dentystyczne z uchwytem - za jego pomocą lekarz ogląda powierzchnie niedostępne w widzeniu bezpośrednim, a także kieruje snop światła na wybraną powierzchnię i odciąga tkanki miękkie;
  • zgłębnik dentystyczny twardy (nazywany również sondą lub zgłębnikiem stomatologicznym) - używany do badania powierzchni zęba, wykrywania ubytków, oceny głębokości kieszonek i kontroli ozębnej;
  • pęseta stomatologiczna (nazywana również szczypczykami stomatologicznymi) - używana do przenoszenia ligniny, tamponów i wacików, ale również chwytania drobnych instrumentów takich jak wiertła, igły, czy miazgociągi. 

Narzędzia do izolowania zębów od wilgoci

To instrumenty i akcesoria, dzięki którym stomatolog może osuszać pole zabiegowe / operacyjne w jamie ustnej. Do tej kategorii należą m.in. szczypczyki dentystyczne (nazywane również pęsetą), za pomocą których przenosi się ligninę, tampony, czy waciki. Szczypczyki są również wykorzystywane do chwytania drobnych instrumentów, takich jak wiertła, igły, czy miazgociągi.  

Narzędzia do wypełniania ubytków i opracowywania wypełnień

W tej kategorii znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju nakładacze i upychadła stomatologiczne, które służą do wypełniania ubytków oraz ich opracowywania (nadawania pożądanego kształtu, dopasowywania do zgryzu itp.). Nakładacze różnią się między sobą typami / przeznaczeniem oraz rozmiarami i rodzajami końcówek. 

źródło: pixabay.com

Narzędzia do opracowywania zębów

Instrumenty w tej kategorii służą do opracowywania tkanek twardych i miękkich zębów oraz odbudowywania brakujących ścian zęba. Narzędzia do opracowywania zębów to przede wszystkim wiertarka turbinowa i wiertła stomatologiczne - zintegrowane z konsolą stomatologiczną, wchodzącą w skład unitu. Pozostałe, pojedyncze narzędzia różnią się od siebie i każdorazowo dobierane są aktualnych potrzeb i konkretnego zabiegu. Na przykład do usuwania zniszczonej zębiny (zębiny próchnicowej), ale również usuwania nadmiaru podkładu oraz wypełnień czasowych służy ekskawator stomatologiczny (nazywany również wydrążaczem dentystycznym).

Narzędzia chirurgiczne 

Instrumenty chirurgiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej wykorzystywane są do przeprowadzania zabiegów i operacji w jamie ustnej. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w tej kategorii jest ekstrakcja zęba lub zębów, do przeprowadzenia której wykorzystuje się m.in.: dźwignie bagnetowe i korzeniowe, kleszcze do różnego rodzaju zębów (dolnych, górnych, przednich, trzonowych itd.). W chirurgii stomatologicznej, podobnie jak w chirurgii ogólnej, niezbędne są również igły i igłotrzymacze. 

Narzędzia implantologiczne 

Instrumenty z tej kategorii służą do odbudowy uzębienia na implantach. Należą do nich m.in.: periotomy, osteotomy implantologiczne i dłutka implantologiczne.  

Właściwe i pełne wyposażenie gabinetu stomatologicznego to spora inwestycja. Oprócz wymienionych wyżej sprzętów i narzędzi, konieczne jest również zakupienie m.in. materiałów do wypełnień, materiałów wytrawiających, cementu stomatologicznego, leków i znieczuleń. Zakupy najlepiej robić wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów i producentów, którzy oferują sprzęt, akcesoria i materiały najwyższej jakości. Przykładem takiego miejsca jest internetowy sklep z artykułami stomatologicznymi meditrans.pl  

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Aneta

Jeśli chodzi o kątnice

Jeśli chodzi o kątnice,prostnice,mikrosilniki,przyrządy do protetyki, skalingu, profilaktyki, endodoncji czy chirurgii firmy NSK to na stronie profitssm.pl mają najtaniej.

0
0

Skomentuj