Wysiłek fizyczny przynosi dla organizmu efekty przeciwzapalne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Śledzono zmiany w mięśniach, układzie sercowo-naczyniowym, mózgu oraz innych narządach, podczas wysiłku fizycznego. W badaniu wzięło udział 47 osób, które oddały krew przed i po wykonaniu krótkiego biegu.  

 

Analizowano substancje sygnałowe oraz białka, których stężenie zmienia się pod wpływem wysiłku fizycznego. W szczególności zwrócono uwagę na fakt, że stężenie białka TNF-alfa było o 5 % niższe. Białko to jest odpowiedzią organizmu ludzkiego na ataki zarazków i chorób nowotworowych. Spadek stężenia TNF-alfa doprowadzał do tego, że intensywność procesów zapalnych w organizmie malała.

Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że wysiłek fizyczny może być traktowany jako alternatywa wobec leków przeciwzapalnych. Istotnym faktem jest, że do uzyskania pozytywnego efektu nie jest konieczny długi i wyczerpujący trening. Aby poprawić swój stan zdrowia wystarczy wykonywać ćwiczenia przez 20 minut dziennie. Regularność pomoże, zdaniem naukowców, w ochronie serca, kości oraz mięśni, a także zmniejszy szanse wystąpienia poważnych chorób.

Obecne badanie jest jednym z wielu, które wykazały wszechstronne korzyści ćwiczeń dla ludzkiego zdrowia. Niedawno inna grupa naukowców doszła do wniosku, że budowanie tkanki mięśniowej wydłuża życie. Badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mają także znaczący wpływ na intelekt, poprawiając w szczególności pamięć.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika WR

Wpadli już na to dużo dużo

Wpadli już na to dużo dużo wsześniej skoro do leczenia stosuje się rehabilitację ruchową ,ćwicząc biernie i czynnie !

0
0

Skomentuj