Wysokie ciśnienie krwi jest coraz częściej diagnozowane u nastolatków i dzieci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała niedawno nowe wytyczne odnośnie leczenia wysokiego ciśnienia krwi u dzieci i nastolatków, u których postawiono taką diagnozę. Oznacza to, że przewiduje się wzrost przypadków wysokiego ciśnienia krwi w tym przedziale wiekowym.

 

Na podstawie przeprowadzonych badań na dużą skalę, około 3,5% dzieci i nastolatków cierpi na nadciśnienie tętnicze, choć w przeszłości odsetek ten wynosił od 1 do 2%. Dr Joseph T. Flynn, główny autor opracowanych wytycznych, a także profesor pediatrii na Uniwersytecie w Waszyngtonie, uważa nadciśnienie za jedną z pięciu najgroźniejszych chorób przewlekłych u młodych ludzi. 

„Nieleczone wysokie ciśnienie krwi u dziecka prowadzi do nadciśnienia w wieku dorosłym, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w późniejszym okresie życia” – twierdzi dr Flynn.

Amerykańska Akademia Pediatrii zwraca szczególną uwagę na niebagatelizowanie problemu i jak najwcześniejszą interwencję lekarską. „Nikt nie chce przepisywać dodatkowych leków swojemu dziecku, ale w tym przypadku lepiej podjąć taką decyzję wcześniej, bo ostatecznie dziecko i tak będzie musiało przyjmować leki” – wypowiedziała się dr Sophia Jan, dyrektor pediatrii ogólnej w Cohen Children’s Medical Center w Nowym Jorku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj