Wysokie osoby są bardziej narażone na wystąpienie żylaków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badacze twierdzą, że ludzie o wyższym wzroście mają większe szanse na rozwinięcie żylaków, niż osoby niskie. Według badań przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford University School of Medicine, wzrost jest wiodącym czynnikiem ryzyka dla schorzenia.

 

Żylaki to purpurowe żyłki, które najczęściej pojawiają się na nogach. Znajdują się pod powierzchnią skóry, jednak często są widoczne i bolesne lub powodują dyskomfort. Żylaki mogą prowadzić do powstania poważnych problemów zdrowotnych, takich jak krwotoki, owrzodzenia i zakrzepy krwi.

 

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Circulation, rzuca światło na stan wielu osób na całym świecie. Naukowcy zbadali geny ponad 400 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii. Jest to obecnie największe badanie genetyczne, dotyczące żylaków, jakie kiedykolwiek przeprowadzono.

Obszerne badanie wykazało związek między wzrostem a powstawaniem żylaków. Badanie potwierdziło również wcześniej zidentyfikowane czynniki, takie jak wiek, płeć, waga, stosowanie terapii hormonalnej, czy ciąża.

 

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego wzrost jest czynnikiem ryzyka, ale gdy się pojawił, wykonano dodatkowe testy, aby potwierdzić, że jest on faktyczną przyczyną. Badacze mają nadzieję, że poznanie wszystkich czynników pomoże w stworzeniu nowych terapii, które mogłyby zapobiegać powstawaniu żylaków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj