Wysokie poziomy kortyzolu mogą zmniejszać objętość mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyższy poziom kortyzolu u osób w średnim wieku jest związany z mniejszą objętością mózgu. Badania wykazały, że osoby te mają również znacznie gorsze wyniki w testach pamięci oraz mają słabiej rozwinięte funkcje poznawcze.

 

Zespół badaczy zebrał dane 2231 uczestników. Ponad 2 tysiące osób poddano badaniu rezonansem magnetycznym w celu zmierzenia objętości mózgu. Uczestnicy, którzy mieli 40–50 lat, mierzyli poziom kortyzolu rano przed jedzeniem. Zespół wziął również pod uwagę czynniki, takie jak wiek, płeć, czy masa ciała. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z wyższym poziomem kortyzolu miały uboższą strukturę mózgu, a co za tym idzie, słabsze funkcje poznawcze.

„W naszym dążeniu do poznania procesu starzenia się mózgu udało się określić stres, jako jeden z najważniejszych czynników. Jedną z rzeczy, które zaobserwowaliśmy również u zwierząt, jest to, że stres może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych. W tym badaniu wyższe poziomy kortyzolu wiązały się z gorszą strukturą mózgu oraz osłabieniem tych funkcji.” - powiedział profesor Sudha Seshadri z UT Health San Antonio.

Zespół sprawdził również, czy wyższe poziomy kortyzolu są powiązane z genem APOE4, odpowiedzialnym za podwyższony czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej i choroby Alzheimera. Nie znaleziono jednak powiązania między tymi dwiema kwestiami.

 

Badacze podkreślają jak ​​ważne jest, aby lekarze kontrolowali poziom kortyzolu u pacjentów i doradzali im, jak zmniejszyć stres, na przykład poprzez wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj