Wystarczy 10 minut aktywności fizycznej, aby pobudzić pracę naszego mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnich latach naukowcy wykazują spore zainteresowanie zależnością między aktywnością fizyczną a sprawnością naszego umysłu. Nowe badania wykazały, że zaledwie 10 minut aktywności fizycznej może poprawić wydajność naszych funkcji poznawczych.

 

Dziś wiemy już, że regularne ćwiczenia mogą chronić przed zaburzeniami poznawczymi, związanymi z wiekiem, takimi jak choroba Alzheimera. Jednak odczuwalne efekty pojedynczego treningu są zupełnie nowym odkryciem.

 

W tegorocznych badaniach udowodniono, że zaledwie 1-godzinny trening fizyczny znacznie poprawia naszą koncentrację, pamięć operacyjną oraz elastyczność poznawczą. Jeszcze inne badania wykazały, że 20-minutowy, jednorazowy wysiłek fizyczny może poprawić nasz nastrój. Jednak jaki jest najkrótszy czas, który musimy poświęcić na trening, aby przynieść wymierną korzyść dla naszego mózgu?

Naukowcy znają już odpowiedź – jest to 10 minut. Już tak krótkotrwały wysiłek fizyczny może poprawić nasze skupienie oraz czas reakcji na bodźce. Naukowcy są przekonani, że aktywność fizyczna stymuluje nie tyko nasze mięśnie, ale także nasz mózg. Odkrycie to może być ważne dla szerokiego grona osób, jednak przede wszystkim dla ludzi, którzy doświadczają wczesnego stadium demencji.

 

Wprowadzenie krótkich, jednak regularnych aktywności fizycznych do naszego planu dnia może okazać się zbawienną praktyką dla zdrowia naszych funkcji poznawczych. Być może jest to dobra metoda zapobiegająca wielu chorobom psychicznym, rozwijających się wraz z wiekiem. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Marta

Moim wysikiemfizycznym który

Moim wysikiemfizycznym który pokochałam jest taniec. Dwa razy w tygodniu chodzę na zajęcia do Ryal Dance w Opolu i jestem za każdym razem tak zmęczona, że na nic nie mam siły, a jednoczesnie tak szczęśliwa, że mogłabym drugie takie zajęcia odbyć. Myślę, że tak się dzieje też za sprawa ludzi, z ktorómi trenuję, którzy tworzą tak niesamowitą atmosferę.

0
0
Portret użytkownika John Moll

Przekonałem się o tym fakcie

Przekonałem się o tym fakcie dawno temu, ale mi wystarcza nawet mniej niż 10 minut - krótkie, ale szybkie, intensywne i zróżnicowane ćwiczenia i nie wolno zapominać o głębokich oddechach.

0
0

Skomentuj