Wystarczy biegać minutę dziennie, aby zachować zdrowe kości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Exeter oraz Uniwersytet w Leicester w Wielkiej Brytanii sugerują, że pojedynczy jednominutowy bieg o wysokiej intensywności wiąże się z lepszą kondycją kości u kobiet.

 

Osteoporoza jest chorobą kości, która powoduje ich słabość i kruchość. Tkanka kości podczas tej choroby nie nadąża ze swoją regeneracją. Osoby cierpiące na osteoporozę posiadają ubytki w masie kostnej, które zagrażają zdrowiu. Zmniejszona gęstość kości powoduje, że kości są bardziej podatne na złamania.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy znacznie wzrasta u kobiet po menopauzie. Dowody naukowe wskazują na to, że brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu są dodatkowymi czynnikami ryzyka.W celu profilaktyki przeciw osteoporozie zaleca się co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności w ciągu tygodnia. Jednak nowe badania wykazały, że kobiety wykonujące intensywną aktywność fizyczną od 60 do 120 sekund miały już o 4% zdrowsze kości od kobiet nie wykonujących żadnych ćwiczeń. Ponadto, kobiety wykonujące dłuższe ćwiczenia miały jeszcze lepsze wyniki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj