Zabieg przeszczepienia nerwów może pomóc odzyskać sprawność osobom sparaliżowanym

Kategorie: 

Źródło: The Lancet, YouTube/TheLancetTV, pixabay.com

Uszkodzenie rdzenia kręgowego to poważny uraz, który może prowadzić do śmierci, a w wielu przypadkach kończy się paraliżem. Naukowcy opracowali pionierski zabieg chirurgiczny, który może przywrócić sprawność osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Zabieg ten polega na przeszczepieniu nerwów.

Trzynaście osób z paraliżem czterokończynowym pomyślnie przeszło operację transferu nerwów, dzięki której lekarze łączą zdrowe oraz uszkodzone nerwy, aby przywrócić im sprawność. Jak donosi dziennik medyczny The Lancet, od dawcy pobiera się nerwy, które dalej połączone są z rdzeniem kręgowym – zazwyczaj są to nerwy górnej części ramienia oraz barku. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie ich w mięśniach rąk, które są pozbawione czucia. W efekcie możliwe jest przywrócenie czucia w sparaliżowanych kończynach.

 

Inne badania wykazały wcześniej, że operacja przeniesienia nerwu może być bezpiecznym sposobem leczenia osób z paraliżem. Przeprowadzone w ostatnim czasie operacje są jednak pierwszymi, które potwierdziły skuteczność metody.

Pionierska metoda została wykorzystana na 16 dorosłych, którzy w ciągu ostatnich 18 miesięcy doświadczyli urazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego, wśród których większość była wynikiem wypadków samochodowych lub kontuzji sportowych. Ogółem zakończono 59 transferów nerwów u 16 uczestników, przy czym 10 osób otrzymało również transfer ścięgien, aby ułatwić proces.

 

Przeszczepy nie powiodły się u trzech uczestników, co pokazuje, że jest to nadal stosunkowo mało zbadany obszar dla chirurgii biomedycznej. Niemniej jednak, po 24 miesiącach, 13 pacjentów odzyskało możliwość poruszania ręką oraz łokciem, umożliwiając im samodzielne wykonywanie codziennych zadań.

„Pokazaliśmy, że transfery nerwów można z powodzeniem łączyć z tradycyjnymi technikami przenoszenia ścięgien, aby zmaksymalizować korzyści.” – powiedziała dr Natasha van Zyl, jedna z autorek badania. – „Dla osób z paraliżem czterokończynowym poprawa funkcji ręki jest najważniejszym celem. Wierzymy, że operacja przeniesienia nerwów oferuje osobom z paraliżem możliwość odzyskania funkcji ramion i dłoni w celu wykonywania codziennych zadań, a także dając im większą niezależność i możliwość łatwiejszego uczestnictwa w życiu rodzinnym i zawodowym.”

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj