Zaburzenia lękowe mogą mieć fizyczny wpływ na komórki naszego organizmu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chroniczny stres związany z traumatycznymi wydarzeniami w życiu, takimi jak śmierć ukochanej osoby, rozwód, bezrobocie lub wojna, może prowadzić do ataków paniki i zaburzeń lękowych. Powodują one zarówno emocjonalny, jak i fizyczny rozstrój całego organizmu, zaburzając normalne funkcjonowanie.

 

Naukowcy uważają, że skłonność do zaburzeń lękowych może być po części uwarunkowana genetycznie. Świadczy o tym fakt, że nie u każdego, kto doświadcza w życiu traumatycznych zdarzeń, rozwijają się zaburzenia lękowe. Aby ustalić dokładną przyczynę, naukowcy postanowili przeprowadzić badania na myszach, u których występowały objawy stresu i depresji, takie jak unikanie interakcji z pozostałymi gryzoniami.

Naukowcy śledzili zmiany aktywności genów i produkcji białka w obszarach mózgu powiązanych z odczuwaniem stresu i niepokoju, czyli korze przedczołowej, hipokampie, ciele migdałowatym i jądrze półleżącym. Zespół naukowców przeanalizował białka związane z komórkami mitochondrialnymi i stwierdził szereg zmian w komórkach mózgu myszy narażonych na stres. Następnie przetestowano próbki krwi od ludzi, którzy doświadczyli napadów lękowych, stwierdzając podobne zmiany mitochondrialne.

Obie analizy wykazały spójną zbieżność różnych szlaków ekspresji związanych z mitochondriami. Zdaniem naukowców to właśnie indywidualny metabolizm energii komórkowej może być odpowiedzią organizmu na stres. Dotychczas temat ten pozostawał jednak niezgłębiony – mechanizmy leżące u jego podstaw mogą stanowić klucz do opracowania nowych metod terapeutycznych, zarówno farmakologicznych, jak i psychoterapeutycznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj